Division Championships - 1/30/2009 to 1/31/2009                
                    2009 SectionVIII Division Championships                    
                                    Results                                    
 
Event 1  Boys 200 Yard Medley Division A Relay Division A
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jericho  'A'                                      1:45.12    1:46.11        
     1) Jordan Solomon SR               2) Didi Peng FR                   
     3) Joseph Na SO                    4) Alex Wu SR                     
                  27.77       57.87 (30.10)     1:23.28 (25.41)     1:46.11 (22.83)
  2 Syosset  'A'                                      1:49.25    1:47.86        
     1) Andy Lee SO                     2) Yalim Okkan SR                 
     3) Milan Podrecca SR               4) Kevin Flannery JR              
                  29.61       58.98 (29.37)     1:24.85 (25.87)     1:47.86 (23.01)
  3 Sewanhaka  'A'                                    1:49.66    1:50.40        
     1) Nicholas Spinella JR            2) Daniel Caceres SR              
     3) Thomas Mauro JR                 4) Jaime Bautista JR              
                  25.03       56.97 (31.94)     1:23.38 (26.41)     1:50.40 (27.02)
  4 Cold Spring Harbor  'A'                           1:50.73    1:50.90        
     1) Tim Genovese FR                 2) Will Wendt SO                  
     3) Eric Heinemann SO               4) James Hogg JR                  
                  28.51     1:00.37 (31.86)     1:27.04 (26.67)     1:50.90 (23.86)
  5 Manhasset  'A'                                    1:51.47    1:51.27        
     1) Michael Yee SR                  2) Brian Tam SR                   
     3) Max Smitham SR                  4) Paul Faglione SR               
                  29.80     1:00.61 (30.81)     1:26.86 (26.25)     1:51.27 (24.41)
  6 Port Washington  'A'                              1:54.13    1:54.51        
     1) Ivan Bandovic JR                2) Steven Smith JR                
     3) Bob Ferris SR                   4) Tommy Jester JR                
                  28.59     1:02.14 (33.55)     1:29.75 (27.61)     1:54.51 (24.76)
  7 Garden City  'A'                                  1:59.68    1:58.21        
     1) Steven Jozkowski SO             2) Joesph Lozano 7                
     3) Chris Ajemian JR                4) Francis Caponegro FR           
                  29.59     1:03.58 (33.99)     1:31.15 (27.57)     1:58.21 (27.06)
 
Event 2  Boys 200 Yard Freestyle Division A Division A
===============================================================================
        2:13.63  SEC
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lowell Nickey             JR Cold Spring          1:48.39    1:49.02 SEC    
                  25.56       53.15 (27.59)     1:21.48 (28.33)     1:49.02 (27.54)
  2 Kevin Cheng               SR Jericho              1:59.50    1:55.23 SEC    
                  26.37       55.52 (29.15)     1:25.19 (29.67)     1:55.23 (30.04)
  3 Kevin Wu                  JR Jericho              1:56.24    1:59.51 SEC    
                  26.30       55.70 (29.40)     1:26.82 (31.12)     1:59.51 (32.69)
  4 Sean Haghighi             JR Jericho              2:01.00    2:00.97 SEC    
                  27.30       57.48 (30.18)     1:29.16 (31.68)     2:00.97 (31.81)
  5 Scott Holtzman            SO Syosset              2:01.37    2:02.60 SEC    
                  27.61       58.13 (30.52)     1:30.75 (32.62)     2:02.60 (31.85)
  6 Daniel Caceres            SR Sewanhaka            2:04.93    2:02.74 SEC    
                  28.37       59.01 (30.64)     1:31.95 (32.94)     2:02.74 (30.79)
  7 Brendan Logan             SO Garden City          2:06.45    2:02.80 SEC    
                  27.79       58.35 (30.56)     1:31.19 (32.84)     2:02.80 (31.61)
  8 Matthew Finnegan           8 Garden City          2:07.50    2:03.48 SEC    
                  27.68       59.09 (31.41)     1:31.27 (32.18)     2:03.48 (32.21)
  9 Stephen Cobos             SR Manhasset            2:07.71    2:07.61 SEC    
                  29.23     1:01.06 (31.83)     1:34.57 (33.51)     2:07.61 (33.04)
 10 Garrett Imbrenda          SR Garden City          2:13.79    2:09.57 SEC    
                  29.93     1:02.35 (32.42)     1:35.33 (32.98)     2:09.57 (34.24)
 11 Michael Sullivan           7 Garden City          2:19.16    2:10.20 SEC    
                  31.18     1:04.29 (33.11)     1:37.91 (33.62)     2:10.20 (32.29)
 12 Jason Moss                SO Port Washington      2:09.07    2:10.56 SEC    
                  29.54     1:02.89 (33.35)     1:37.02 (34.13)     2:10.56 (33.54)
 13 Ty Louis                  SR Manhasset            2:16.66    2:11.17 SEC    
                  30.50     1:04.12 (33.62)     1:38.34 (34.22)     2:11.17 (32.83)
 14 David Ackerman            FR Jericho              2:14.66    2:11.31 SEC    
                  30.06     1:04.10 (34.04)     1:39.13 (35.03)     2:11.31 (32.18)
 15 Matthew Epstein           JR Port Washington      2:10.14    2:11.42 SEC    
                  30.07     1:03.91 (33.84)     1:38.83 (34.92)     2:11.42 (32.59)
 16 Danny Sack                FR Syosset                   NT    2:19.01        
                  30.04     1:05.21 (35.17)     1:42.76 (37.55)     2:19.01 (36.25)
 17 Josh Wu                   JR Syosset                   NT    2:19.79        
                  28.72     1:01.21 (32.49)     1:38.81 (37.60)     2:19.79 (40.98)
 18 John Gold                 JR Manhasset            2:25.93    2:20.54        
                  30.60     1:05.70 (35.10)     1:43.14 (37.44)     2:20.54 (37.40)
 19 Bobby Carrozzo            FR Manhasset            2:33.00    2:26.67        
                1:07.96   2:26.67 (1:18.71)                                        
 20 Kevin Brethel             SO Sewanhaka            2:35.59    2:40.56        
                  33.36     1:12.17 (38.81)     1:57.28 (45.11)     2:40.56 (43.28)
 21 Charles Beach             JR Cold Spring          2:05.13    2:47.65        
                  36.14     1:16.53 (40.39)     2:00.88 (44.35)     2:47.65 (46.77)
 22 Nick Pietrantonio         SR Port Washington           NT    3:30.78        
                  42.25     1:36.86 (54.61)   3:30.78 (1:53.92)                    
 
Event 3  Boys 200 Yard IM Division A Division A
===============================================================================
        2:34.29  SEC
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nicholas Cerra            SR Herricks             2:04.00    1:57.62 SEC    
                  25.23       55.28 (30.05)     1:30.17 (34.89)     1:57.62 (27.45)
  2 Kevin Ling                FR Herricks             2:07.72    2:09.13 SEC    
                  27.52     1:00.76 (33.24)     1:38.31 (37.55)     2:09.13 (30.82)
  3 Eric Heinemann            SO Cold Spring          2:11.17    2:09.64 SEC    
                  28.23     1:01.15 (32.92)     1:40.74 (39.59)     2:09.64 (28.90)
  4 Ivan Bandovic             JR Port Washington      2:10.95    2:10.03 SEC    
                  27.06       59.73 (32.67)     1:39.34 (39.61)     2:10.03 (30.69)
  5 Milan Podrecca            SR Syosset              2:11.14    2:11.58 SEC    
                  27.73     1:02.20 (34.47)     1:40.48 (38.28)     2:11.58 (31.10)
  6 Will Wendt                SO Cold Spring          2:10.97    2:12.00 SEC    
                  27.02     1:00.64 (33.62)     1:40.79 (40.15)     2:12.00 (31.21)
  7 Brandon Shteyman          SO Jericho              2:18.19    2:14.94 SEC    
                  30.02     1:06.17 (36.15)     1:43.98 (37.81)     2:14.94 (30.96)
  8 Vance Zuo                 FR Herricks             2:12.16    2:14.99 SEC    
                  28.88     1:03.33 (34.45)     1:44.18 (40.85)     2:14.99 (30.81)
  9 Didi Peng                 FR Jericho              2:11.16    2:15.10 SEC    
                  28.08     1:04.65 (36.57)     1:42.59 (37.94)     2:15.10 (32.51)
 10 Alex Wu                   SR Jericho              2:21.28    2:16.27 SEC    
                  27.62     1:01.83 (34.21)     1:43.30 (41.47)     2:16.27 (32.97)
 11 Jaime Bautista            JR Sewanhaka            2:19.36    2:19.49 SEC    
                  29.19     1:06.04 (36.85)     1:45.76 (39.72)     2:19.49 (33.73)
 12 Joesph Lozano              7 Garden City          2:21.20    2:19.73 SEC    
                  31.78     1:08.16 (36.38)     1:48.05 (39.89)     2:19.73 (31.68)
 13 Eugene Wang               SO Jericho              2:17.54    2:20.15 SEC    
                  29.38     1:05.58 (36.20)     1:46.22 (40.64)     2:20.15 (33.93)
 14 Daniel Finnegan            8 Garden City          2:31.72    2:25.87 SEC    
                  33.61     1:10.69 (37.08)     1:53.39 (42.70)     2:25.87 (32.48)
 15 Jeffrey Yau               JR Manhasset            2:21.53    2:27.10 SEC    
                  29.81     1:08.89 (39.08)     1:50.67 (41.78)     2:27.10 (36.43)
 16 Sohrab Vatsia             FR Manhasset                 NT    2:27.43 SEC    
                  30.16     1:06.70 (36.54)     1:52.14 (45.44)     2:27.43 (35.29)
 17 Edan Zitelny               8 Syosset              2:25.87    2:27.65 SEC    
                  31.28     1:09.96 (38.68)     1:53.11 (43.15)     2:27.65 (34.54)
 18 Billy Stathis             SO Manhasset            2:35.34    2:30.52 SEC    
                  31.21     1:11.47 (40.26)     1:55.84 (44.37)     2:30.52 (34.68)
 19 Kyle Zarriello             7 Garden City          2:39.95    2:32.37 SEC    
                  35.94     1:13.20 (37.26)     1:58.87 (45.67)     2:32.37 (33.50)
 20 Nate Brown                 7 Cold Spring          2:30.91    2:33.12 SEC    
                  33.81     1:12.80 (38.99)     1:59.03 (46.23)     2:33.12 (34.09)
 21 Anthony Cascione          FR Garden City          2:36.78    2:35.35        
                  33.68     1:11.04 (37.36)     1:59.53 (48.49)     2:35.35 (35.82)
 22 Edward Ma                 FR Manhasset            2:42.18    2:35.42        
                  32.39     1:09.97 (37.58)     1:58.38 (48.41)     2:35.42 (37.04)
 23 Matt Kimura               FR Syosset                   NT    2:35.99        
                  31.55     1:11.33 (39.78)     2:00.41 (49.08)     2:35.99 (35.58)
 24 Kevin Ng                  SO Syosset              2:36.47    2:39.74        
                  31.23     1:11.76 (40.53)     1:58.75 (46.99)     2:39.74 (40.99)
 25 Jack Passauer             FR Port Washington      2:40.28    2:40.43        
                  30.82     1:13.07 (42.25)     2:04.73 (51.66)     2:40.43 (35.70)
 26 Jason Stewart             FR Port Washington      2:49.50    2:54.35        
                  36.08     1:22.31 (46.23)     2:13.79 (51.48)     2:54.35 (40.56)
 27 Michael Havrylkoff        FR Sewanhaka            3:03.44    3:03.48        
                  33.81     1:18.05 (44.24)   2:18.67 (1:00.62)     3:03.48 (44.81)
 
Event 4  Boys 50 Yard Freestyle Division A Division A
===============================================================================
          26.00  SEC
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nicholas Spinella         JR Sewanhaka                 NT      22.51 SEC    
  2 Max Smitham               SR Manhasset              22.69      23.04 SEC    
  3 Nathan Skurnik            JR Jericho                23.05      23.55 SEC    
  4 Kevin Flannery            JR Syosset                23.72      23.91 SEC    
  5 Joe Scordo                SR Syosset                23.75      24.35 SEC    
  6 James Hogg                JR Cold Spring            24.01      24.54 SEC    
  7 Paul Faglione             SR Manhasset              23.97      24.89 SEC    
  8 Jared Goldman             SR Cold Spring            24.81      24.90 SEC    
  9 Tommy Jester              JR Port Washington        25.17      25.01 SEC    
 10 Andy Lee                  SO Syosset                25.82      25.05 SEC    
 11 Brian Tam                 SR Manhasset              24.54      25.06 SEC    
 12 Nikko Price               SO Jericho                24.77      25.14 SEC    
 13 Kenneth Li                FR Herricks               25.06      25.55 SEC    
 14 John Peter Kiriazis       JR Jericho                25.01      25.66 SEC    
 15 Robert Miller             JR Syosset                25.81      25.74 SEC    
 16 Hayes Brown               JR Manhasset              25.40      26.03        
 17 Francis Caponegro         FR Garden City            27.17      26.67        
 18 Ben Raymond               FR Port Washington        26.68      27.04        
 19 Kyle Costenbader          JR Cold Spring            29.09      28.14        
 20 Dane Seltenreich          FR Garden City            29.70      28.40        
 21 Brendan Karra              8 Sewanhaka                 NT      29.34        
 22 Byron Aberle              SR Garden City            31.32      29.49        
 23 Matthew Pena               7 Garden City               NT      30.95        
 24 Christopher Keylaun       SO Sewanhaka              29.40      31.26        
 25 Justin Chu                 8 Sewanhaka              32.25      33.76        
 -- George Peters             SR Jericho                23.72         DQ        
 
Event 5  Boys 1 mtr Diving Division A Division A
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thomas Mauro              JR Sewanhaka                 NT     297.55        
  2 Eric Jung                 SR Syosset                   NT     268.90        
  3 Peter Magliuglo           FR Manhasset                 NT     268.40        
  4 Ian Birnbaum              SO Jericho                   NT     231.20        
  5 Tommy Jester              JR Port Washington           NT     227.55        
  6 Joseph Mauro              FR Sewanhaka                 NT     224.55        
  7 Nick Kiriazis             FR Jericho                   NT     219.70        
  8 Alec Gerson               JR Jericho                   NT     213.75        
  9 Chase Lepkanich           SO Cold Spring               NT     200.70        
 10 Jack Wall                 SO Cold Spring               NT     199.20        
 11 Justin Reis               FR Jericho                   NT     176.45        
 
Event 6  Boys 100 Yard Butterfly Division A Division A
===============================================================================
        1:09.60  SEC
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nicholas Cerra            SR Herricks               52.47      52.85 SEC    
                  24.82       52.85 (28.03)                                        
  2 Michael Lennon            FR Herricks               56.77      56.71 SEC    
                  26.91       56.71 (29.80)                                        
  3 Yalim Okkan               SR Syosset                57.29      57.94 SEC    
                  27.18       57.94 (30.76)                                        
  4 Will Wendt                SO Cold Spring          1:00.33      59.53 SEC    
                  27.33       59.53 (32.20)                                        
  5 Kevin Cheng               SR Jericho              1:00.33    1:00.48 SEC    
                  27.30     1:00.48 (33.18)                                        
  6 Daniel Caceres            SR Sewanhaka              59.50    1:00.58 SEC    
                  28.08     1:00.58 (32.50)                                        
  7 Paul Stathis              JR Manhasset              59.50    1:00.78 SEC    
                  28.62     1:00.78 (32.16)                                        
  8 Vance Zuo                 FR Herricks             1:00.92    1:01.85 SEC    
                  29.07     1:01.85 (32.78)                                        
  9 Nathan Skurnik            JR Jericho              1:04.34    1:03.31 SEC    
                  28.40     1:03.31 (34.91)                                        
 10 Bob Ferris                SR Port Washington      1:02.17    1:03.66 SEC    
                  28.90     1:03.66 (34.76)                                        
 11 Tim Genovese              FR Cold Spring          1:03.98    1:04.07 SEC    
                  29.55     1:04.07 (34.52)                                        
 12 Eric Lee                  SR Syosset              1:02.50    1:04.41 SEC    
                  28.98     1:04.41 (35.43)                                        
 13 Brendan Logan             SO Garden City          1:07.50    1:05.91 SEC    
                  30.41     1:05.91 (35.50)                                        
 14 Jack Passauer             FR Port Washington      1:06.26    1:06.25 SEC    
                  30.68     1:06.25 (35.57)                                        
 15 Chris Ajemian             JR Garden City          1:08.99    1:06.50 SEC    
                  30.53     1:06.50 (35.97)                                        
 16 Michael Yee               SR Manhasset            1:06.58    1:09.26 SEC    
                  30.08     1:09.26 (39.18)                                        
 17 Edward Ma                 FR Manhasset            1:12.14    1:10.78        
                  33.43     1:10.78 (37.35)                                        
 18 Derek Moran               JR Cold Spring          1:08.00    1:10.92        
                  32.81     1:10.92 (38.11)                                        
 19 Eugene Mei                FR Jericho              1:12.32    1:11.73        
                  31.91     1:11.73 (39.82)                                        
 20 Paul Abraham              FR Syosset              1:16.63    1:12.16        
                  32.45     1:12.16 (39.71)                                        
 21 Matt Kimura               FR Syosset              1:06.38    1:12.92        
                  33.58     1:12.92 (39.34)                                        
 22 Steven Oleksiw            SO Garden City          1:23.50    1:13.66        
                  32.25     1:13.66 (41.41)                                        
 23 Dane Seltenreich          FR Garden City          1:15.99    1:17.95        
                  33.58     1:17.95 (44.37)                                        
 24 Michael Havrylkoff        FR Sewanhaka            1:19.23    1:18.94        
                  36.18     1:18.94 (42.76)                                        
 -- Nick Yagoda               JR Jericho              1:07.06         DQ        
                  30.15          DQ (35.13)                                        
 
Event 7  Boys 100 Yard Freestyle Division A Division A
===============================================================================
          58.38  SEC
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lowell Nickey             JR Cold Spring            50.89      50.32 SEC    
                  24.49       50.32 (25.83)                                        
  2 Jordan Solomon            SR Jericho                51.05      51.04 SEC    
                  24.92       51.04 (26.12)                                        
  3 Joseph Na                 SO Jericho                52.01      51.41 SEC    
                  24.58       51.41 (26.83)                                        
  4 Kevin Flannery            JR Syosset                52.66      53.40 SEC    
                  26.60       53.40 (26.80)                                        
  5 Kevin Wu                  JR Jericho                51.61      53.93 SEC    
                  25.92       53.93 (28.01)                                        
  6 Joe Scordo                SR Syosset                54.50      54.43 SEC    
                  26.04       54.43 (28.39)                                        
  7 Steven Jozkowski          SO Garden City            55.74      55.26 SEC    
                  26.74       55.26 (28.52)                                        
  8 Jared Goldman             SR Cold Spring            56.12      55.95 SEC    
                  26.62       55.95 (29.33)                                        
  9 Stephen Cobos             SR Manhasset              57.53      56.31 SEC    
                  26.47       56.31 (29.84)                                        
 10 Kenneth Li                FR Herricks               54.41      56.46 SEC    
                  27.21       56.46 (29.25)                                        
 11 Steven Smith              JR Port Washington        55.94      56.89 SEC    
                  26.78       56.89 (30.11)                                        
 12 Robert Miller             JR Syosset              1:01.78      58.42        
                  27.81       58.42 (30.61)                                        
 13 Jason Moss                SO Port Washington        57.10      58.60        
                  27.90       58.60 (30.70)                                        
 14 Patrick Love              JR Manhasset            1:03.94      59.68        
                  59.93           59.68 ( )                                        
 15 Michael Sullivan           7 Garden City          1:02.20      59.76        
                  29.16       59.76 (30.60)                                        
 16 David Ackerman            FR Jericho                   NT    1:00.08        
                  28.83     1:00.08 (31.25)                                        
 17 Francis Caponegro         FR Garden City          1:00.95    1:02.08        
                  29.21     1:02.08 (32.87)                                        
 18 Kyle Costenbader          JR Cold Spring          1:05.40    1:04.13        
                  30.72     1:04.13 (33.41)                                        
 19 Thomas Mauro              JR Sewanhaka            1:03.38    1:04.17        
                  29.70     1:04.17 (34.47)                                        
 20 Bobby Carrozzo            FR Manhasset            1:07.38    1:04.29        
                1:04.29         1:04.29 ( )                                        
 21 Ben Raymond               FR Port Washington      1:06.20    1:04.67        
                  30.84     1:04.67 (33.83)                                        
 22 Richard Tortora           SR Manhasset            1:13.60    1:04.95        
                  31.37     1:04.95 (33.58)                                        
 23 Byron Aberle              SR Garden City          1:12.15    1:05.29        
                  31.17     1:05.29 (34.12)                                        
 24 Vincent Lombardo          SO Syosset                   NT    1:05.66        
                  31.56     1:05.66 (34.10)                                        
 25 Daniel Maloney            FR Sewanhaka            1:12.12    1:08.72        
                  32.04     1:08.72 (36.68)                                        
 26 Christopher Keylaun       SO Sewanhaka            1:13.18    1:11.87        
                  34.33     1:11.87 (37.54)                                        
 
Event 8  Boys 500 Yard Freestyle Division A Division A
===============================================================================
        6:10.14  SEC
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Michael Lennon            FR Herricks             4:47.54    4:54.70 SEC    
                  26.94       56.12 (29.18)     1:25.54 (29.42)     1:55.08 (29.54)
        2:24.87 (29.79)     2:55.06 (30.19)     3:25.28 (30.22)     3:55.74 (30.46)
        4:25.90 (30.16)     4:54.70 (28.80)                                        
  2 Eric Heinemann            SO Cold Spring          4:59.38    5:01.46 SEC    
                  27.09       56.51 (29.42)     1:26.65 (30.14)     1:57.16 (30.51)
        2:27.73 (30.57)     2:58.46 (30.73)     3:29.38 (30.92)     4:00.31 (30.93)
        4:31.37 (31.06)     5:01.46 (30.09)                                        
  3 Thomas Chang              SR Jericho              5:28.15    5:27.19 SEC    
                  27.63       57.42 (29.79)     1:28.97 (31.55)     2:01.81 (32.84)
        2:34.92 (33.11)     3:08.67 (33.75)     3:44.06 (35.39)     4:19.52 (35.46)
        4:54.64 (35.12)     5:27.19 (32.55)                                        
  4 Scott Holtzman            SO Syosset              5:28.72    5:33.92 SEC    
                  30.16     1:02.83 (32.67)     1:37.24 (34.41)     2:10.65 (33.41)
        2:45.14 (34.49)     3:19.83 (34.69)     3:54.24 (34.41)     4:28.34 (34.10)
        5:01.86 (33.52)     5:33.92 (32.06)                                        
  5 Matthew Finnegan           8 Garden City          5:52.87    5:34.10 SEC    
                  29.34     1:02.98 (33.64)     1:37.83 (34.85)     2:12.26 (34.43)
        2:46.75 (34.49)     3:20.96 (34.21)     3:55.03 (34.07)     4:29.00 (33.97)
        5:02.28 (33.28)     5:34.10 (31.82)                                        
  6 Daniel Finnegan            8 Garden City          5:38.69    5:35.88 SEC    
                  30.72     1:03.91 (33.19)     1:37.68 (33.77)     2:11.90 (34.22)
        2:45.98 (34.08)     3:20.61 (34.63)     3:54.92 (34.31)     4:28.90 (33.98)
        5:03.40 (34.50)     5:35.88 (32.48)                                        
  7 Sohrab Vatsia             FR Manhasset            5:34.00    5:37.02 SEC    
                  29.12     1:01.11 (31.99)     1:34.25 (33.14)     2:08.24 (33.99)
        2:43.14 (34.90)     3:18.39 (35.25)     3:53.39 (35.00)     4:28.37 (34.98)
        5:02.97 (34.60)     5:37.02 (34.05)                                        
  8 Ashwin Kelkar             FR Syosset              5:45.42    5:41.50 SEC    
                  29.40     1:02.23 (32.83)     1:36.66 (34.43)     2:11.35 (34.69)
        2:46.36 (35.01)     3:21.35 (34.99)     3:56.75 (35.40)     4:32.00 (35.25)
        5:06.96 (34.96)     5:41.50 (34.54)                                        
  9 Dennis Crilly             SO Garden City          5:54.15    5:46.48 SEC    
                  29.72     1:03.01 (33.29)     1:37.53 (34.52)     2:12.99 (35.46)
        2:48.52 (35.53)     3:24.32 (35.80)     4:00.79 (36.47)     4:36.33 (35.54)
        5:12.07 (35.74)     5:46.48 (34.41)                                        
 10 Travis Beach              JR Cold Spring          5:53.31    5:51.95 SEC    
                  30.06     1:03.60 (33.54)     1:38.19 (34.59)     2:13.86 (35.67)
        2:49.88 (36.02)     3:26.28 (36.40)     4:03.35 (37.07)     4:40.21 (36.86)
        5:16.84 (36.63)     5:51.95 (35.11)                                        
 11 Kyle Zarriello             7 Garden City          6:05.66    5:53.85 SEC    
                  32.90     1:08.45 (35.55)     1:44.53 (36.08)     2:20.87 (36.34)
        2:56.85 (35.98)     3:33.02 (36.17)     4:08.92 (35.90)     4:44.29 (35.37)
        5:19.79 (35.50)     5:53.85 (34.06)                                        
 12 Nikko Price               SO Jericho              5:57.82    5:53.93 SEC    
                  30.73     1:04.80 (34.07)     1:40.33 (35.53)     2:16.77 (36.44)
        2:54.45 (37.68)     3:31.90 (37.45)     4:08.56 (36.66)     4:45.50 (36.94)
        5:22.06 (36.56)     5:53.93 (31.87)                                        
 13 Ty Louis                  SR Manhasset            6:10.00    5:56.40 SEC    
                  31.98     1:06.83 (34.85)     1:42.99 (36.16)     2:19.64 (36.65)
        2:56.65 (37.01)     3:33.50 (36.85)     4:10.08 (36.58)     4:46.87 (36.79)
        5:22.35 (35.48)     5:56.40 (34.05)                                        
 14 Billy Stathis             SO Manhasset            5:53.36    6:00.08 SEC    
                  31.06     1:06.11 (35.05)     1:42.68 (36.57)     2:19.68 (37.00)
        2:57.59 (37.91)     3:34.13 (36.54)     4:11.31 (37.18)     4:49.32 (38.01)
        5:26.24 (36.92)     6:00.08 (33.84)                                        
 15 Wesley Sham               SR Jericho              6:26.64    6:03.68 SEC    
                  32.44     1:07.01 (34.57)     1:42.94 (35.93)     2:19.77 (36.83)
        2:57.01 (37.24)     3:34.59 (37.58)     4:12.43 (37.84)     4:50.41 (37.98)
        5:28.31 (37.90)     6:03.68 (35.37)                                        
 16 Kevin Miao                SR Jericho              6:02.94    6:16.13        
                  30.64     1:05.00 (34.36)     1:41.66 (36.66)     2:19.34 (37.68)
        2:58.05 (38.71)     3:37.36 (39.31)     4:16.72 (39.36)     4:56.95 (40.23)
        5:37.75 (40.80)     6:16.13 (38.38)                                        
 17 William Smith              7 Port Washington      7:27.08    7:26.96        
                  35.31     1:16.98 (41.67)     2:02.69 (45.71)     2:48.47 (45.78)
        3:34.91 (46.44)     4:22.76 (47.85)     5:10.64 (47.88)     5:57.69 (47.05)
        6:45.06 (47.37)     7:26.96 (41.90)                                        
 
Event 9  Boys 200 Yard Freestyle Division A Relay Division A
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jericho  'A'                                      1:32.93    1:34.02        
     1) Alex Wu SR                      2) Joseph Na SO                   
     3) Nathan Skurnik JR               4) Jordan Solomon SR              
                  23.66       46.88 (23.22)     1:10.01 (23.13)     1:34.02 (24.01)
  2 Manhasset  'A'                                    1:35.91    1:35.64        
     1) Max Smitham SR                  2) Paul Faglione SR               
     3) Brian Tam SR                    4) Stephen Cobos SR               
                  22.80       47.27 (24.47)     1:11.91 (24.64)     1:35.64 (23.73)
  3 Cold Spring Harbor  'A'                           1:39.52    1:36.84        
     1) James Hogg JR                   2) Jared Goldman SR               
     3) Will Wendt SO                   4) Lowell Nickey JR               
                  24.70       48.53 (23.83)     1:13.42 (24.89)     1:36.84 (23.42)
  4 Syosset  'A'                                      1:37.65    1:37.79        
     1) Joe Scordo SR                   2) Eric Lee SR                    
     3) Yalim Okkan SR                  4) Kevin Flannery JR              
                  24.99       49.34 (24.35)     1:14.23 (24.89)     1:37.79 (23.56)
  5 Port Washington  'A'                              1:40.57    1:45.14        
     1) Tommy Jester JR                 2) Jason Moss SO                  
     3) Ben Raymond FR                  4) Luke Record JR                 
                  24.99       53.11 (28.12)     1:19.71 (26.60)     1:45.14 (25.43)
  6 Garden City  'A'                                  1:45.90    1:50.92        
     1) Francis Caponegro FR            2) Matthew Finnegan 8             
     3) Brendan Logan SO                4) Joesph Lozano 7                
                  26.47       54.43 (27.96)     1:21.99 (27.56)     1:50.92 (28.93)
  7 Sewanhaka  'A'                                    1:40.17    1:59.75        
     1) Kevin Brethel SO                2) Michael Havrylkoff FR          
     3) Daniel Maloney FR               4) Christopher Keylaun SO         
                  30.17       58.17 (28.00)     1:29.37 (31.20)     1:59.75 (30.38)
 
Event 10  Boys 100 Yard Backstroke Division A Division A
===============================================================================
        1:12.78  SEC
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nicholas Spinella         JR Sewanhaka              54.49      53.15 SEC    
                  26.29       53.15 (26.86)                                        
  2 Ivan Bandovic             JR Port Washington      1:00.40    1:00.30 SEC    
                  29.04     1:00.30 (31.26)                                        
  3 Tim Genovese              FR Cold Spring          1:00.26    1:01.40 SEC    
                  29.91     1:01.40 (31.49)                                        
  4 Sean Haghighi             JR Jericho              1:02.07    1:01.92 SEC    
                  30.42     1:01.92 (31.50)                                        
  5 Steven Jozkowski          SO Garden City          1:04.91    1:05.21 SEC    
                  31.55     1:05.21 (33.66)                                        
  6 Dylan Murphy              SO Jericho              1:06.21    1:05.70 SEC    
                  30.91     1:05.70 (34.79)                                        
  7 Michael Yee               SR Manhasset            1:04.84    1:06.09 SEC    
                  31.38     1:06.09 (34.71)                                        
  8 Andy Lee                  SO Syosset              1:06.23    1:06.69 SEC    
                  32.53     1:06.69 (34.16)                                        
  9 Chris Ajemian             JR Garden City          1:09.64    1:07.38 SEC    
                1:07.38         1:07.38 ( )                                        
 10 Travis Beach              JR Cold Spring          1:06.30    1:07.81 SEC    
                  33.42     1:07.81 (34.39)                                        
 11 Eugene Wang               SO Jericho              1:06.49    1:07.86 SEC    
                  33.43     1:07.86 (34.43)                                        
 12 Nate Brown                 7 Cold Spring          1:09.09    1:08.20 SEC    
                  33.17     1:08.20 (35.03)                                        
 13 Bob Ferris                SR Port Washington      1:07.59    1:08.79 SEC    
                  32.55     1:08.79 (36.24)                                        
 14 Paul Stathis              JR Manhasset            1:09.66    1:09.12 SEC    
                  34.03     1:09.12 (35.09)                                        
 15 Zach Petersen             JR Manhasset            1:12.08    1:09.35 SEC    
                  33.57     1:09.35 (35.78)                                        
 16 John Gold                 JR Manhasset            1:10.71    1:10.06 SEC    
                  33.57     1:10.06 (36.49)                                        
 17 Anthony Cascione          FR Garden City          1:10.11    1:10.17 SEC    
                  33.68     1:10.17 (36.49)                                        
 18 Matthew Epstein           JR Port Washington      1:06.26    1:10.23 SEC    
 19 Eric Lee                  SR Syosset                   NT    1:11.36 SEC    
                  34.64     1:11.36 (36.72)                                        
 20 Jason Wang                SR Jericho              1:14.41    1:12.41 SEC    
                  35.48     1:12.41 (36.93)                                        
 21 Kevin Ng                  SO Syosset              1:08.93    1:13.87        
                  34.72     1:13.87 (39.15)                                        
 22 Aidan Logan                8 Garden City          1:28.72    1:20.62        
                  38.98     1:20.62 (41.64)                                        
 23 Charles Beach             JR Cold Spring          1:07.44    1:26.34        
                  41.84     1:26.34 (44.50)                                        
 -- Brendan Karra              8 Sewanhaka            1:23.56         DQ        
                  40.27          DQ (43.13)                                        
 
Event 11  Boys 100 Yard Breaststroke Division A Division A
===============================================================================
        1:15.13  SEC
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yalim Okkan               SR Syosset              1:03.28    1:03.97 SEC    
                  29.79     1:03.97 (34.18)                                        
  2 Milan Podrecca            SR Syosset              1:07.22    1:04.98 SEC    
                  31.05     1:04.98 (33.93)                                        
  3 Kevin Ling                FR Herricks             1:04.29    1:05.25 SEC    
                  30.37     1:05.25 (34.88)                                        
  4 Didi Peng                 FR Jericho              1:03.86    1:05.85 SEC    
                  30.69     1:05.85 (35.16)                                        
  5 John Peter Kiriazis       JR Jericho              1:08.64    1:07.54 SEC    
                  31.39     1:07.54 (36.15)                                        
  6 Brian Tam                 SR Manhasset            1:07.54    1:08.22 SEC    
                  32.30     1:08.22 (35.92)                                        
  7 Brandon Shteyman          SO Jericho              1:10.01    1:08.68 SEC    
                  32.39     1:08.68 (36.29)                                        
  8 Jaime Bautista            JR Sewanhaka            1:09.59    1:09.48 SEC    
                  32.75     1:09.48 (36.73)                                        
  9 Jeffrey Yau               JR Manhasset            1:07.70    1:10.75 SEC    
                  33.51     1:10.75 (37.24)                                        
 10 Steven Smith              JR Port Washington      1:13.70    1:13.88 SEC    
                  34.63     1:13.88 (39.25)                                        
 11 Joesph Lozano              7 Garden City          1:13.69    1:14.03 SEC    
                  35.71     1:14.03 (38.32)                                        
 12 Dennis Crilly             SO Garden City          1:16.25    1:14.12 SEC    
                  34.71     1:14.12 (39.41)                                        
 13 Matthew Yang              FR Manhasset            1:16.10    1:15.51        
                  35.70     1:15.51 (39.81)                                        
 14 David Kornberg            SO Jericho              1:16.23    1:16.73        
                  35.45     1:16.73 (41.28)                                        
 15 Garrett Imbrenda          SR Garden City          1:17.46    1:17.01        
                  36.54     1:17.01 (40.47)                                        
 16 Edan Zitelny               8 Syosset              1:15.96    1:17.68        
                  36.16     1:17.68 (41.52)                                        
 17 Steven Oleksiw            SO Garden City          1:26.98    1:20.27        
                  37.74     1:20.27 (42.53)                                        
 18 Justin Kim                FR Manhasset            1:19.81    1:21.14        
                  36.58     1:21.14 (44.56)                                        
 19 Jason Stewart             FR Port Washington      1:20.99    1:26.15        
                  39.46     1:26.15 (46.69)                                        
 20 William Smith              7 Port Washington      1:28.51    1:27.28        
                  42.15     1:27.28 (45.13)                                        
 21 Justin Chu                 8 Sewanhaka            1:32.17    1:34.00        
                  44.11     1:34.00 (49.89)                                        
 22 Nick Pietrantonio         SR Port Washington           NT    1:40.12        
                  45.82     1:40.12 (54.30)                                        
 -- Eric Chung                SR Syosset              1:14.78         DQ        
                  42.53          DQ (40.60)                                        
 
Event 12  Boys 400 Yard Freestyle Division A Relay Division A
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Herricks  'A'                                     3:42.97    3:32.68        
     1) Nicholas Cerra SR               2) Michael Lennon FR              
     3) Vance Zuo FR                    4) Kenneth Li FR                  
                  24.13       49.87 (49.87)     1:16.29 (26.42)     1:45.24 (55.37)
        2:11.14 (25.90)     2:40.74 (55.50)     3:05.81 (25.07)     3:32.68 (51.94)
  2 Jericho  'A'                                      3:28.42    3:38.12        
     1) Kevin Wu JR                     2) Jordan Solomon SR              
     3) Joseph Na SO                    4) Kevin Miao SR                  
                  26.03       53.88 (53.88)     1:18.59 (24.71)     1:45.15 (51.27)
        2:10.25 (25.10)     2:38.33 (53.18)     3:07.02 (28.69)     3:38.12 (59.79)
  3 Manhasset  'A'                                    3:35.30    3:40.75        
     1) Max Smitham SR                  2) Stephen Cobos SR               
     3) Ty Louis SR                     4) Paul Faglione SR               
                  23.84       50.29 (50.29)     1:17.06 (26.77)     1:45.66 (55.37)
        2:14.22 (28.56)     2:44.25 (58.59)     3:10.78 (26.53)     3:40.75 (56.50)
  4 Cold Spring Harbor  'A'                           3:40.44    3:42.48        
     1) Tim Genovese FR                 2) Eric Heinemann SO              
     3) Travis Beach JR                 4) Lowell Nickey JR               
                  27.86       58.57 (58.57)     1:26.05 (27.48)     1:56.87 (58.30)
        2:22.35 (25.48)     2:51.26 (54.39)     3:15.92 (24.66)     3:42.48 (51.22)
  5 Sewanhaka  'A'                                    3:39.93    3:47.56        
     1) Nicholas Spinella JR            2) Daniel Caceres SR              
     3) Jaime Bautista JR               4) Thomas Mauro JR                
                  24.02       49.46 (49.46)     1:15.07 (25.61)     1:43.23 (53.77)
        2:12.75 (29.52)   2:48.99 (1:05.76)     3:16.22 (27.23)     3:47.56 (58.57)
  6 Garden City  'A'                                  3:51.52    3:50.30        
     1) Chris Ajemian JR                2) Matthew Finnegan 8             
     3) Brendan Logan SO                4) Steven Jozkowski SO            
                              57.11 (57.11)     1:54.56 (57.45)   2:22.71 (1:25.60)
        2:53.66 (30.95)     3:20.08 (57.37)     3:49.92 (29.84)     3:50.30 (30.22)
  7 Port Washington  'A'                              3:48.87    4:00.71        
     1) Jason Moss SO                   2) Ivan Bandovic JR               
     3) Bob Ferris SR                   4) Steven Smith JR                
                  28.68   1:00.26 (1:00.26)     1:29.53 (29.27)   2:03.26 (1:03.00)
        2:29.02 (25.76)     2:58.45 (55.19)     3:26.61 (28.16)   4:00.71 (1:02.26)
 -- Syosset  'A'                                      3:39.88         DQ        
     1) Scott Holtzman SO               2) Joe Scordo SR                  
     3) Eric Lee SR                     4) Milan Podrecca SR              
                  26.87       57.06 (57.06)     1:24.57 (27.51)     1:55.19 (58.13)
        2:23.37 (28.18)   2:55.75 (1:00.56)     3:21.54 (25.79)          DQ (55.01)