Nassau County Swimming & Diving Championships, Sanction #: 161180-OB      
                                Nov. 2,4,5 2016                                
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    NYSPHSAA: N 1:44.63        2015 Long Beach (8)                             
                         K.Romano, M.Aroesty, M.Harrington, J.Cash         
Section VIII: % 1:44.63        2015 Long Beach, Long Beach                     
                         K.Romano, M.Aroesty, M.Harrinton, J.Cash          
                1:45.33  AAA
                1:47.14  AAC
                1:52.35  NYS
    School                                      Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Long Beach                                  1:47.39    1:45.23 AAA     48  
     1) Kristen Romano SR               2) Margaret Aroesty SR            
     3) Joan Cash 8                     4) Lindsay Kranitz SR             
                  25.95       54.48 (28.53)     1:20.28 (25.80)     1:45.23 (24.95)
  2 Bellmore-Merrick                            1:48.60    1:46.94 AAC     42  
     1) Elizabeth Walsh JR              2) Georgeanne Zimmerman SR        
     3) Hazel Wilkins FR                4) Stephanie Walsh FR             
                  26.63       55.65 (29.02)     1:21.97 (26.32)     1:46.94 (24.97)
  3 Manhasset                                   1:50.80    1:49.34 NYS     40  
     1) Claire McNeary JR               2) Gaby McIntyre 8                
     3) Megan Smith SR                  4) Garrity Kuester JR             
                  27.67       58.59 (30.92)     1:25.17 (26.58)     1:49.34 (24.17)
  4 Garden City                                 1:50.41    1:51.09 NYS     38  
     1) Katie Lew 8                     2) Lauren Kuzma 8                 
     3) Gabriella Meringolo JR          4) Olivia Ragusa SO               
                  27.79     1:00.06 (32.27)     1:25.66 (25.60)     1:51.09 (25.43)
  5 Port Washington                             1:51.98    1:51.51 NYS     36  
     1) Caitlin Knight FR               2) Molly McLoughlin JR            
     3) Annabelle Corcoran JR           4) Anna Thompson JR               
                  28.95       59.50 (30.55)     1:26.72 (27.22)     1:51.51 (24.79)
  6 Great Neck South                            1:52.33    1:53.42         34  
     1) Sara Jhong FR                   2) Jessica Whang SO               
     3) Wendy Mo JR                     4) Iris Lin JR                    
                  30.30       59.78 (29.48)     1:26.55 (26.77)     1:53.42 (26.87)
  7 Jericho                                     1:54.85    1:56.40         32  
     1) Maritha Du SR                   2) Kristen Yang FR                
     3) Emma Gan JR                     4) Sandra Li SR                   
                  28.77     1:01.51 (32.74)     1:30.80 (29.29)     1:56.40 (25.60)
  8 Oceanside                                   1:56.47    1:57.53         30  
     1) Kristen Babel SO                2) Catherine Stanford FR          
     3) Morgan Rinn FR                  4) Caroline Longo SR              
                  31.99     1:03.73 (31.74)     1:30.48 (26.75)     1:57.53 (27.05)
  9 East Meadow                                 1:59.43    1:59.36         28  
     1) Aleksandra Dauz JR              2) Meadow Perez SO                
     3) Ashley Pereira JR               4) Vanessa Froehlich FR           
                  29.79     1:03.38 (33.59)     1:31.34 (27.96)     1:59.36 (28.02)
 10 Sewanhaka                                   2:00.41    1:59.61         26  
     1) Jillian Pusateri SO             2) Hannah Van Manen SO            
     3) Samantha Truter SR              4) Allyssa Rullo SR               
                  30.00     1:03.22 (33.22)     1:32.60 (29.38)     1:59.61 (27.01)
B - Final
 11 South Side                                  2:00.80    1:57.86         22  
     1) Lauren McNally SR               2) Samantha Gallego SR            
     3) Noelle Russo 8                  4) Kiara Kennedy 7                
                  30.87     1:01.74 (30.87)     1:31.91 (30.17)     1:57.86 (25.95)
 12 Lynbrook                                    2:01.92    2:01.26         18  
     1) Shannon Soffey SO               2) Kate Anderson SO               
     3) Sarah Gaudet SO                 4) Bridget Forster SR             
                  31.52     1:07.92 (36.40)     1:34.95 (27.03)     2:01.26 (26.31)
 13 Farmingdale                                 2:04.01    2:03.10         16  
     1) Emily Kiernan SR                2) Esther Sherry JR               
     3) Shannon Danulevith FR           4) Julia DeMartino JR             
                  30.51     1:05.07 (34.56)     1:35.60 (30.53)     2:03.10 (27.50)
 14 Massapequa                                  2:04.82    2:03.36         14  
     1) Olivia Miraval SO               2) Shannon Creagh 8               
     3) Rachelle Casement SO            4) Carlotta Piantanida FR         
                  32.02     1:08.16 (36.14)     1:37.26 (29.10)     2:03.36 (26.10)
 15 Herricks                                    2:07.37    2:03.64         12  
     1) Nicole Nowak FR                 2) Katherine Hong FR              
     3) Rhea Rasquinha 8                4) Kaitlin Hsieh FR               
                  30.86     1:04.57 (33.71)     1:36.49 (31.92)     2:03.64 (27.15)
 16 Freeport                                    2:04.34    2:06.64         10  
     1) Hanna Iaccarino-Modni 7         2) Josephine Iaccarino-Modni FR   
     3) Shannon Welcome SO              4) Anaiya Matthews-Correia JR     
                  33.64     1:10.29 (36.65)     1:38.50 (28.21)     2:06.64 (28.14)
 17 Great Neck North                            2:08.53    2:08.97          8  
     1) Carly Fan 8                     2) Judy Zhang SR                  
     3) Caitlin Yam SR                  4) Daniella Vazquez JR            
                  33.88     1:08.81 (34.93)     1:40.46 (31.65)     2:08.97 (28.51)
 18 North Shore                                 2:09.39    2:11.06          6  
     1) Emma Fitzpatrick SO             2) Carly Spallone SR              
     3) Alyssa Dey SO                   4) Ashleigh Sheerin SR            
                  35.23     1:12.51 (37.28)     1:44.35 (31.84)     2:11.06 (26.71)
 19 Cold Spring Harbor                          2:14.00    2:16.21          4  
     1) Alison Krusos JR                2) Paige Muller FR                
     3) Kelly Gallagher SO              4) Grace Costa SR                 
                  33.77     1:12.85 (39.08)     1:45.66 (32.81)     2:16.21 (30.55)
 20 Uniondale                                   2:14.09    2:16.23          2  
     1) Melanie Chavez-Zelaya FR        2) Ayonna Williams SO             
     3) Emely Arias SR                  4) Jennifer Martinez 8            
                  37.07     1:17.02 (39.95)     1:47.96 (30.94)     2:16.23 (28.27)
Preliminaries
 19 Hewlett                                     2:10.16                   
     1) Dayna Townsend JR               2) Lindsy Shatz FR                
     3) Sofia Pesantez FR               4) Margo Verchleiser SO           
 22 Levittown                                   2:14.55                   
     1) Christina Galiatsatos FR        2) Hannah Stevens FR              
     3) Rachel Greene SR                4) Jessica Heldt JR               
 23 Bethpage                                    2:20.66                   
     1) Emily Guida SR                  2) Emily McGlynn JR               
     3) Ciji Lanning JR                 4) Kaitlyn O'Connell 7            
 24 Hicksville                                  2:25.29                   
     1) Katherine Rath JR               2) Gabriela Niculescu JR          
     3) Akanksha Prabhakaran FR         4) Valentina Petruso JR           
 -- Plainview                                       DQ                    
     1) Lauren Park FR                  2) Jenny Yang JR                  
     3) Minjee Kim FR                   4) Katherine Lee SR               
 -- Wantagh                                         DQ                    
     1) Allison Correa SR               2) Grace McKenna SO               
     3) Hannah Dimarinis JR             4) Grace Massari 7                
 -- Syosset                                         DQ                    
     1) Isabel Henn SR                  2) Katherine Gabinoff SR          
     3) Valerie Catalano JR             4) Elizabeth Lu SR                
 
Event 2  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    NYSPHSAA: N 1:48.01        2015 Cara Treble, Massapequa (8)                
Section VIII: % 1:48.01        2015 Cara Treble, Massapequa                    
                1:48.95  AAA
                1:50.75  AAC
                1:57.24  NYS
                2:12.46  S8
 Meet Qualifying:  2:12.46
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Shannon Welcome     SO Freeport             1:55.47    1:54.21 NYS     24  
                  26.61       55.34 (28.73)     1:24.55 (29.21)     1:54.21 (29.66)
  2 Caroline Farrell    SR Long Beach           1:56.74    1:54.77 NYS     21  
                  26.46       55.15 (28.69)     1:24.47 (29.32)     1:54.77 (30.30)
  3 Mia Bonvissuto      FR Garden City          1:55.00    1:54.78 NYS     20  
                  26.87       55.97 (29.10)     1:25.67 (29.70)     1:54.78 (29.11)
  4 Annabelle Corcoran  JR Port Washington      1:56.19    1:55.91 NYS     19  
                  27.24       56.34 (29.10)     1:26.33 (29.99)     1:55.91 (29.58)
  5 Elizabeth Fetherst  SO Garden City          1:58.80    1:57.85 S8      18  
                  27.68       57.44 (29.76)     1:27.85 (30.41)     1:57.85 (30.00)
  6 Alana Brown         FR Garden City          1:56.65    1:58.06 S8      17  
                  27.81       57.56 (29.75)     1:28.17 (30.61)     1:58.06 (29.89)
  7 Kaley Skarren       SO Long Beach           1:57.06    1:58.88 S8      16  
                  27.84       57.83 (29.99)     1:28.41 (30.58)     1:58.88 (30.47)
  8 Kimberly Chan       SR Sewanhaka            1:59.37    1:59.23 S8      15  
                  27.90       58.17 (30.27)     1:28.71 (30.54)     1:59.23 (30.52)
  9 Marley Zimmerman    FR Bellmore-Merrick     1:58.22    2:00.76 S8      14  
                  27.85       58.34 (30.49)     1:29.71 (31.37)     2:00.76 (31.05)
 10 Kirsten Giovanniel  SO Bellmore-Merrick     2:00.80    2:01.53 S8      13  
                  28.69       59.27 (30.58)     1:30.59 (31.32)     2:01.53 (30.94)
B - Final
 11 Alina Tucker        SR Bellmore-Merrick     2:02.09    1:59.07 S8      11  
                  27.82       57.90 (30.08)     1:28.56 (30.66)     1:59.07 (30.51)
 12 Francesca Raimondi   8 Manhasset            2:01.43    2:02.30 S8       9  
                  28.25       59.02 (30.77)     1:30.79 (31.77)     2:02.30 (31.51)
 13 Faith Sheinberg     SO Oceanside            2:03.11    2:04.19 S8       8  
                  28.78     1:00.38 (31.60)     1:32.59 (32.21)     2:04.19 (31.60)
 14 Madison Shields      7 Port Washington      2:05.30    2:04.68 S8       7  
                  28.57       59.79 (31.22)     1:32.63 (32.84)     2:04.68 (32.05)
 15 Jillian Pusateri    SO Sewanhaka            2:03.77    2:04.74 S8       6  
                  28.66     1:00.40 (31.74)     1:33.28 (32.88)     2:04.74 (31.46)
 16 Megan Sofield       SR Long Beach           2:04.36    2:04.79 S8       5  
                  28.70     1:00.08 (31.38)     1:32.65 (32.57)     2:04.79 (32.14)
 17 Allyson Kraff       JR Garden City          2:04.83    2:04.89 S8       4  
                  29.47     1:01.38 (31.91)     1:33.59 (32.21)     2:04.89 (31.30)
 18 Brooke Harrington   SR Long Beach           2:04.87    2:05.00 S8       3  
                  29.06     1:01.06 (32.00)     1:33.56 (32.50)     2:05.00 (31.44)
 19 Jungin Lee          JR Plainview            2:04.52    2:06.59 S8       2  
                  28.54     1:00.54 (32.00)     1:34.26 (33.72)     2:06.59 (32.33)
 20 Caroline Longo      SR Oceanside            2:03.88    2:06.81 S8       1  
                  29.03     1:00.54 (31.51)     1:33.49 (32.95)     2:06.81 (33.32)
Preliminaries
 21 Brianna Mejia       JR Plainview            2:05.53                   
 22 Chloe Catton        FR Syosset              2:06.08                   
 23 Kristen Babel       SO Oceanside            2:06.34                   
 24 Carlotta Piantanid  FR Massapequa           2:06.73                   
 25 Kristina Choa       SO Jericho              2:06.96                   
 26 Rose Marie Donnell  JR Manhasset            2:07.22                   
 27 Emilia Sinconegui   SO Port Washington      2:07.43                   
 28 Michaela DePhillip  JR Manhasset            2:07.71                   
 29 Jillian de Reyna    FR Port Washington      2:09.19                   
 30 Aleksandra Dauz     JR East Meadow          2:09.37                   
 31 Nicole Nowak        FR Herricks             2:09.44                   
 32 Marguerite Li       FR Jericho              2:09.46                   
 33 Suraya Souidi       JR Lynbrook             2:11.22                   
 34 Ciara O'Hagan        8 Sewanhaka            2:11.92                   
 35 Jaclyn Signorelli   SR Massapequa           2:13.14                   
 36 Samantha Darling    SR Wantagh              2:13.25                   
 37 Haley Hosking       SR Farmingdale          2:13.90                   
 38 Olivia Garvey       SR Manhasset            2:15.87                   
 39 Emily Murjayirji     7 Plainview            2:16.13                   
 
Event 3  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    NYSPHSAA: N 1:58.29        2005 Julia Smit - Mt. Sinai, Mount Sinai (11)   
Section VIII: % 1:58.45        2015 Margaret Aroesty, Long Beach               
                2:02.21  AAA
                2:04.42  AAC
                2:12.84  NYS
                2:31.15  S8
 Meet Qualifying:  2:31.15
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Margaret Aroesty    SR Long Beach           2:08.70    2:02.13 AAA     24  
                  26.40       58.68 (32.28)     1:33.04 (34.36)     2:02.13 (29.09)
  2 Claire McNeary      JR Manhasset            2:09.11    2:07.34 NYS     21  
                  27.71     1:00.24 (32.53)     1:38.01 (37.77)     2:07.34 (29.33)
  3 Jessica Whang       SO Great Neck South     2:09.73    2:08.65 NYS     20  
                  28.67     1:01.76 (33.09)     1:37.97 (36.21)     2:08.65 (30.68)
  4 Gabriella Meringol  JR Garden City          2:08.61    2:09.05 NYS     19  
                  27.00     1:00.50 (33.50)     1:39.09 (38.59)     2:09.05 (29.96)
  5 Samantha Gallego    SR South Side           2:09.17    2:09.99 NYS     18  
                  28.76     1:02.22 (33.46)     1:40.36 (38.14)     2:09.99 (29.63)
  6 Morgan Rinn         FR Oceanside            2:11.29    2:11.29 NYS     17  
                  27.79     1:01.43 (33.64)     1:40.98 (39.55)     2:11.29 (30.31)
  7 Rose Kelly          JR Garden City          2:12.36    2:12.25 NYS     16  
                  28.41     1:01.67 (33.26)     1:41.74 (40.07)     2:12.25 (30.51)
  8 Molly McLoughlin    JR Port Washington      2:11.08    2:12.48 NYS     15  
                  28.78     1:02.60 (33.82)     1:41.30 (38.70)     2:12.48 (31.18)
  9 Stephanie Walsh     FR Bellmore-Merrick     2:14.02    2:12.91 S8      14  
                  28.32     1:02.93 (34.61)     1:41.52 (38.59)     2:12.91 (31.39)
 10 Hazel Wilkins       FR Bellmore-Merrick     2:11.02    2:13.35 S8      13  
                  27.76     1:02.67 (34.91)     1:41.64 (38.97)     2:13.35 (31.71)
B - Final
 11 Emily McDonnell     SO Long Beach           2:15.07    2:14.92 S8      11  
                  29.16     1:02.27 (33.11)     1:43.09 (40.82)     2:14.92 (31.83)
 12 Kristen Yang        FR Jericho              2:15.15    2:15.73 S8       9  
                  30.69     1:04.53 (33.84)     1:44.45 (39.92)     2:15.73 (31.28)
 13 Meadow Perez        SO East Meadow          2:16.62    2:17.66 S8       8  
                  29.26     1:05.19 (35.93)     1:45.20 (40.01)     2:17.66 (32.46)
 14 Lauren Kuzma         8 Garden City          2:17.92    2:18.64 S8       7  
                  31.64     1:08.57 (36.93)     1:46.90 (38.33)     2:18.64 (31.74)
 15 Victoria Carroll    FR Garden City          2:18.20    2:18.98 S8       6  
                  29.70     1:03.81 (34.11)     1:47.19 (43.38)     2:18.98 (31.79)
 16 Hyzell Lim          SO Levittown            2:21.89    2:20.04 S8       5  
                  29.75     1:06.17 (36.42)     1:48.08 (41.91)     2:20.04 (31.96)
 17 Carter Shields      SO Port Washington      2:22.69    2:20.46 S8       4  
                  31.48     1:05.07 (33.59)     1:47.32 (42.25)     2:20.46 (33.14)
 18 Francesca Antonopo  SO Manhasset            2:19.78    2:20.84 S8       3  
                  30.34     1:06.50 (36.16)     1:47.55 (41.05)     2:20.84 (33.29)
 19 Hannah Van Manen    SO Sewanhaka            2:23.19    2:21.64 S8       2  
                  29.98     1:06.53 (36.55)     1:48.17 (41.64)     2:21.64 (33.47)
 20 Isabel Henn         SR Syosset              2:21.21    2:22.60 S8       1  
                  30.42     1:06.42 (36.00)     1:49.84 (43.42)     2:22.60 (32.76)
Preliminaries
 21 Emma Levin          JR Long Beach           2:23.90                   
 22 Kaitlin Hsieh       FR Herricks             2:25.03                   
 23 Katherine Gabinoff  SR Syosset              2:25.26                   
 24 Iris Lin            JR Great Neck South     2:26.91                   
 25 Rachel Sabino       SO Bellmore-Merrick     2:27.79                   
 26 Emely Arias         SR Uniondale            2:29.29                   
 27 Lindsy Shatz        FR Hewlett              2:29.48                   
 28 Kathryn Heppner      8 Sewanhaka            2:30.14                   
 29 Siobhan Stapleton   SO Lynbrook             2:30.20                   
 30 Josephine Iaccarin  FR Freeport             2:31.01                   
 31 Rachelle Casement   SO Massapequa           2:31.13                   
 32 Gwen Gould           7 Port Washington      2:32.63                   
 33 Jenny Yang          JR Plainview            2:35.51                   
 34 Carolyn Berghorn    SR Lynbrook             2:35.55                   
 35 Allison Wong        FR Port Washington      2:35.73                   
 36 Samantha Caceres    FR Lynbrook             2:37.03                   
 37 Zahrah Ibrahim      SR Bellmore-Merrick     2:37.61                   
 38 Stephanie Schneide  SO Sewanhaka            2:37.97                   
 39 Carly Spallone      SR North Shore          2:40.51                   
 
Event 4  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    NYSPHSAA: N 22.72        2015 Katie Smith - Pittsford, Pittsford (5)       
Section VIII: % 23.72        2013 Cara Treble, Massapequa                      
                23.27  AAA
                23.68  AAC
                24.84  NYS
                27.33  S8
 Meet Qualifying:  27.33
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Catherine Stanford  FR Oceanside              24.03      23.74 NYS     24  
  2 Joan Cash            8 Long Beach             24.61      24.21 NYS     21  
  3 Garrity Kuester     JR Manhasset              24.84      24.60 NYS     20  
  4 Elizabeth Lu        SR Syosset                25.05      25.11 S8      19  
  5 Melody Pompay       JR Garden City            24.97      25.20 S8      18  
  6 Katherine Ann Lee   JR Farmingdale            25.01      25.24 S8      17  
  7 Madeline Kang       SR Manhasset              25.30      25.64 S8      16  
  8 Anna Thompson       JR Port Washington        25.62      25.80 S8      15  
  9 Bridget Forster     SR Lynbrook               25.77      25.88 S8      14  
 10 Sandra Li           SR Jericho                25.73      26.01 S8      13  
B - Final
 11 Olivia Ragusa       SO Garden City            26.34      25.76 S8      11  
 12 Ella Schnee         JR Massapequa             25.90      25.95 S8       8.5
 12 Madeline Competell  FR Port Washington        25.87      25.95 S8       8.5
 14 Lindsay Kranitz     SR Long Beach             26.07      26.03 S8       7  
 15 Stephanie Kaplan    SR Bellmore-Merrick       26.27      26.07 S8       6  
 16 Lauren Brandenstei  JR Plainview              26.10      26.13 S8       5  
 17 Grace Tague         JR Wantagh                26.43      26.19 S8       4  
 18 Julia Thoms          8 Syosset                26.14      26.24 S8       3  
 19 Jasmine Chu         SR Wantagh                26.49      26.68 S8       2  
 20 Abigail Brita       SO Garden City            26.45      26.83 S8       1  
Preliminaries
 21 Emma Gan            JR Jericho                26.52                   
 22 Cara Heaney         JR Garden City            26.54                   
 23 Ashley Pereira      JR East Meadow            26.60                   
 24 Ashley Danulevith   JR Farmingdale            26.61                   
 25 Samantha Truter     SR Sewanhaka              26.63                   
 26 Brooke Waller       SO Long Beach             26.67                   
 27 Ashleigh Sheerin    SR North Shore            26.73                   
 28 Leanna Jerolimov    SR Massapequa             26.75                   
 29 Dayna Townsend      JR Hewlett                26.76                   
 30 Katherine Hong      FR Herricks               26.89                   
 31 Alicia Renda        JR Levittown              26.97                   
 32 Carsi Kim           FR Bethpage               27.05                   
 33 Nicolette Vanella   JR Bellmore-Merrick       27.10                   
 34 Melanie Cen         JR Jericho                27.12                   
 35 Vanessa Zhang       JR Manhasset              27.28                   
 36 Monique Souza       JR Bethpage               27.31                   
 37 Anaiya Matthews-Co  JR Freeport               27.32                   
 38 Kiara Kennedy        7 South Side             27.33                   
 39 Erin Pender         JR Lynbrook               27.42                   
 39 Naya Krcic          SR Lynbrook               27.42                   
 41 Minjee Kim          FR Plainview              27.59                   
 42 Allyssa Rullo       SR Sewanhaka              27.76                   
 43 Grace Connors       FR Levittown              27.93                   
 44 Kate Anderson       SO Lynbrook               28.13                   
 45 Grace Massari        7 Wantagh                28.17                   
 46 Catie Egan          SR Port Washington        28.20                   
 47 Kristina Lane       SR Bellmore-Merrick       28.31                   
 48 Daniella Vazquez    JR Great Neck North       28.32                   
 49 Shannon Corr        FR Bellmore-Merrick       28.48                   
 
Event 5  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
    NYSPHSAA: N 561.80        1998 Cassandra Cardinell - Shaker, Shaker (2)    
Section VIII: % 550.80        2014 Victoria Zozzaro, Wantagh                   
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Camille Roberts     SO Cold Spring           299.40     488.60         24  
  2 Renee Lee           SR Jericho               249.97     464.70         21  
  3 Madelyn Cecchini    JR Manhasset             208.65     354.10         20  
  4 Kara Acinapuro      SO Garden City           186.90     344.45         19  
  5 Ashley Bellino      JR Plainview             205.72     341.60         18  
  6 Sydney Cheng        JR Great Neck South      169.72     340.85         17  
  7 Claudia Lau         FR East Meadow           216.00     338.90         16  
  8 Adena Posen         JR Syosset               191.77     327.65         15  
  9 Abby Stein          SO Jericho               183.37     320.05         14  
 10 Macayla Hodkinson    7 Bethpage              225.00     319.55         13  
 11 Kelly McCarthy       8 South Side            169.80     307.40         11  
 12 Grace Conway        FR Wantagh               194.63     302.65          9  
 13 Kristin Browne      FR Farmingdale           169.72     294.10          8  
 14 Devin McCarthy      SO South Side            179.10     289.05          7  
 15 Sarah Sonmez        JR Plainview             166.35     272.90          6  
 16 Sierra Hunter       SO Great Neck South      170.17     259.70          5  
 17 Samantha Sanger     JR Port Washington       149.47     258.25          4  
 18 Hannah Chang        JR Great Neck South      175.72     257.10          3  
 19 Allison Cotter      JR Bellmore-Merrick      162.30     254.00          2  
 20 Catie Egan          SR Port Washington       150.60     200.05          1  
 -- Tajah Kee           SR Uniondale             135.00         DQ        
 -- Sydney Iyakson      FR Great Neck South      140.25         DQ        
 -- Jessica Azoulay     JR Massapequa            122.70         DQ        
 -- Rachel Greene       SR Levittown             161.32         DQ        
 -- Elizabeth Kohler    SR Massapequa            155.25         DQ        
 -- Jamie Alvino        SR Levittown             157.88         DQ        
 -- Daniella Derby      SR Levittown             143.40         DQ        
 -- Madison Murray      SO Long Beach            171.97         DQ        
 -- Elsie Schaubeck     SO Garden City           192.07         DQ        
 -- Lauren Boldis        8 Bellmore-Merrick      184.42         DQ        
 -- Carly Siegal        JR Long Beach            174.97         DQ        
 -- Celia Christake     JR Port Washington       146.70         DQ        
 -- Bella Conti         SO Wantagh               181.65         DQ        
 -- Gabriella Lopez     JR Syosset               160.25         DQ        
 -- Dakota Ejnes        SR Long Beach            185.17         DQ        
 
Event 6  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    NYSPHSAA: N 54.35        1990 Richelle Depold - Scotia, Scotia (2)         
Section VIII: % 54.76        2015 Kristen Romano, Long Beach                   
                54.65  AAA
                55.90  AAC
              1:00.02  NYS
              1:08.43  S8
 Meet Qualifying:  1:08.43
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Kristen Romano      SR Long Beach             56.33      54.97 AAC     24  
                  26.01       54.97 (28.96)                                        
  2 Gabriella Meringol  JR Garden City            56.65      56.08 NYS     21  
                  26.32       56.08 (29.76)                                        
  3 Morgan Rinn         FR Oceanside              57.82      57.47 NYS     20  
                  27.33       57.47 (30.14)                                        
  4 Megan Smith         SR Manhasset              57.91      58.12 NYS     19  
                  27.25       58.12 (30.87)                                        
  5 Hazel Wilkins       FR Bellmore-Merrick       58.74      58.47 NYS     18  
                  27.54       58.47 (30.93)                                        
  6 Caroline Farrell    SR Long Beach             59.57      58.50 NYS     17  
                  27.65       58.50 (30.85)                                        
  7 Sarah Gaudet        SO Lynbrook               58.69      59.19 NYS     16  
                  27.60       59.19 (31.59)                                        
  8 Katie Lew            8 Garden City            58.84      59.60 NYS     15  
                  27.79       59.60 (31.81)                                        
  9 Kiani Morisi         8 Massapequa             59.99    1:00.80 S8      14  
                  28.41     1:00.80 (32.39)                                        
 10 Gaby McIntyre        8 Manhasset              59.98    1:01.22 S8      13  
                  28.69     1:01.22 (32.53)                                        
B - Final
 11 Katherine Ann Lee   JR Farmingdale          1:00.24    1:00.25 S8      11  
                  28.43     1:00.25 (31.82)                                        
 12 Olivia Ragusa       SO Garden City          1:00.67    1:00.44 S8       9  
                  27.98     1:00.44 (32.46)                                        
 13 Stephanie Walsh     FR Bellmore-Merrick     1:00.73    1:00.83 S8       8  
                  28.77     1:00.83 (32.06)                                        
 14 Wendy Mo            JR Great Neck South     1:00.15    1:00.92 S8       7  
                  29.08     1:00.92 (31.84)                                        
 15 Meadow Perez        SO East Meadow          1:02.20    1:01.77 S8       6  
                  29.02     1:01.77 (32.75)                                        
 16 Hyzell Lim          SO Levittown            1:02.39    1:02.91 S8       5  
                  29.64     1:02.91 (33.27)                                        
 17 Sandra Li           SR Jericho              1:02.01    1:03.25 S8       4  
                  29.42     1:03.25 (33.83)                                        
 18 Faith Sheinberg     SO Oceanside            1:02.83    1:03.59 S8       3  
                  30.28     1:03.59 (33.31)                                        
 19 Valerie Catalano    JR Syosset              1:02.80    1:04.14 S8       2  
                  29.84     1:04.14 (34.30)                                        
 20 Hannah Van Manen    SO Sewanhaka            1:03.20    1:06.00 S8       1  
                  30.83     1:06.00 (35.17)                                        
Preliminaries
 21 Kalie Yuen          JR Garden City          1:04.35                   
 22 Emma Gan            JR Jericho              1:04.42                   
 23 Emily Kiernan       SR Farmingdale          1:04.57                   
 24 Emily Liang         JR Bethpage             1:06.45                   
 25 Samantha Chase      SR Long Beach           1:06.67                   
 26 Siobhan Stapleton   SO Lynbrook             1:06.86                   
 27 Rachelle Casement   SO Massapequa           1:07.20                   
 28 Minjee Kim          FR Plainview            1:07.90                   
 29 Rachel Woodiwiss    JR Bellmore-Merrick     1:08.05                   
 30 Caroline Amato      FR Manhasset            1:08.36                   
 31 Rebecca Diers       JR Bethpage             1:08.60                   
 32 Noelle Russo         8 South Side           1:09.08                   
 33 Amanda Lennon       SR Manhasset            1:09.43                   
 34 Loana Herrera       JR Sewanhaka            1:09.55                   
 35 Caitlin Elsasser     8 Bellmore-Merrick     1:10.03                   
 36 Erin Pender         JR Lynbrook             1:10.08                   
 37 Hannah Dimarinis    JR Wantagh              1:11.06                   
 38 Francesca Lawless   SR Massapequa           1:11.09                   
 39 Amanda Wong         SR Port Washington      1:11.68                   
 40 Gillian Rush        JR Port Washington      1:11.97                   
 
Event 7  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    NYSPHSAA: N 50.14        2012 Kina Zhou - Niskayuna, Niskayuna (2)         
Section VIII: % 50.70        2015 Cara Treble, Massapequa                      
                50.50  AAA
                51.27  AAC
                54.36  NYS
              1:00.00  S8
 Meet Qualifying:  1:00.00
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Catherine Stanford  FR Oceanside              52.00      51.83 NYS     24  
                  25.06       51.83 (26.77)                                        
  2 Elizabeth Walsh     JR Bellmore-Merrick       52.58      52.48 NYS     21  
                  25.66       52.48 (26.82)                                        
  3 Georgeanne Zimmerm  SR Bellmore-Merrick       53.29      53.25 NYS     20  
                  25.57       53.25 (27.68)                                        
  4 Mia Bonvissuto      FR Garden City            53.37      53.38 NYS     19  
                  25.88       53.38 (27.50)                                        
  5 Joan Cash            8 Long Beach             54.38      53.74 NYS     18  
                  25.74       53.74 (28.00)                                        
  6 Rose Kelly          JR Garden City            54.61      54.31 NYS     17  
                  26.20       54.31 (28.11)                                        
  7 Elizabeth Lu        SR Syosset                54.47      54.52 S8      16  
                  26.25       54.52 (28.27)                                        
  8 Melody Pompay       JR Garden City            54.86      55.19 S8      15  
                  27.01       55.19 (28.18)                                        
  9 Kaley Skarren       SO Long Beach             54.57      55.26 S8      14  
                  26.93       55.26 (28.33)                                        
 10 Madeline Competell  FR Port Washington        55.71      56.45 S8      13  
                  26.77       56.45 (29.68)                                        
B - Final
 11 Alina Tucker        SR Bellmore-Merrick       56.18      55.37 S8      11  
                  26.89       55.37 (28.48)                                        
 12 Isabella Defonte    FR Long Beach             55.91      56.15 S8       9  
                  27.09       56.15 (29.06)                                        
 13 Anna Thompson       JR Port Washington        56.54      56.66 S8       8  
                  27.69       56.66 (28.97)                                        
 14 Caitlin Bianchi     JR Garden City            56.93      56.83 S8       7  
                  27.23       56.83 (29.60)                                        
 15 Ella Schnee         JR Massapequa             57.03      57.56 S8       6  
                  27.53       57.56 (30.03)                                        
 16 Julia Thoms          8 Syosset                57.56      57.66 S8       5  
                  28.11       57.66 (29.55)                                        
 17 Maritha Du          SR Jericho                57.15      57.74 S8       4  
                  27.32       57.74 (30.42)                                        
 18 Jungin Lee          JR Plainview              56.92      57.79 S8       3  
                  28.14       57.79 (29.65)                                        
 19 Grace Tague         JR Wantagh                57.50      58.90 S8       2  
                  27.76       58.90 (31.14)                                        
 20 Madeline Kang       SR Manhasset              57.31    1:00.97          1  
                  29.86     1:00.97 (31.11)                                        
Preliminaries
 21 Megan Sofield       SR Long Beach             57.58                   
 22 Brianna Mejia       JR Plainview              57.65                   
 23 Rose Marie Donnell  JR Manhasset              57.66                   
 24 Chloe Catton        FR Syosset                57.77                   
 25 Ashley Pereira      JR East Meadow            57.85                   
 26 Leanna Jerolimov    SR Massapequa             57.91                   
 27 Emilia Sinconegui   SO Port Washington        58.63                   
 28 Ashley Danulevith   JR Farmingdale            58.75                   
 29 Bridget Forster     SR Lynbrook               59.12                   
 30 Emma Anderson       FR Lynbrook             1:00.12                   
 31 Carsi Kim           FR Bethpage             1:00.19                   
 32 Ashleigh Sheerin    SR North Shore          1:00.26                   
 33 Kate Anderson       SO Lynbrook             1:00.33                   
 34 Alicia Renda        JR Levittown            1:00.42                   
 35 Melanie Cen         JR Jericho              1:00.43                   
 36 Katherine Lee       SR Plainview            1:00.50                   
 37 Monique Souza       JR Bethpage             1:00.68                   
 38 Dayna Townsend      JR Hewlett              1:01.03                   
 39 Grace Connors       FR Levittown            1:02.26                   
 -- Allyssa Rullo       SR Sewanhaka                DQ                    
 
Event 8  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    NYSPHSAA: N 4:46.97        1995 Jessica Foschi - Friends, Friends Acad (8) 
Section VIII: % 4:46.97        1995 Jessica Foschi, Friends                    
                4:52.43  AAA
                4:57.48  AAC
                5:14.65  NYS
                6:02.19  S8
 Meet Qualifying:  6:02.19
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Margaret Aroesty    SR Long Beach           5:05.91    4:54.98 AAC     24  
                  26.64       56.30 (29.66)     1:26.32 (30.02)     1:56.25 (29.93)
        2:26.22 (29.97)     2:56.15 (29.93)     3:26.08 (29.93)     3:56.27 (30.19)
        4:26.56 (30.29)     4:54.98 (28.42)                                        
  2 Alana Brown         FR Garden City          5:08.90    5:05.47 NYS     21  
                  27.85       58.16 (30.31)     1:28.98 (30.82)     1:59.50 (30.52)
        2:29.99 (30.49)     3:01.14 (31.15)     3:32.52 (31.38)     4:03.70 (31.18)
        4:35.32 (31.62)     5:05.47 (30.15)                                        
  3 Annabelle Corcoran  JR Port Washington      5:08.68    5:09.89 NYS     20  
                  27.84       57.99 (30.15)     1:29.27 (31.28)     2:00.93 (31.66)
        2:32.77 (31.84)     3:04.80 (32.03)     3:36.84 (32.04)     4:08.93 (32.09)
        4:40.50 (31.57)     5:09.89 (29.39)                                        
  4 Shannon Welcome     SO Freeport             5:12.24    5:10.10 NYS     19  
                  28.40       58.91 (30.51)     1:29.99 (31.08)     2:01.27 (31.28)
        2:32.76 (31.49)     3:04.54 (31.78)     3:36.65 (32.11)     4:08.78 (32.13)
        4:40.61 (31.83)     5:10.10 (29.49)                                        
  5 Elizabeth Fetherst  SO Garden City          5:17.75    5:13.50 NYS     18  
                  28.60       59.56 (30.96)     1:30.86 (31.30)     2:02.67 (31.81)
        2:34.50 (31.83)     3:06.27 (31.77)     3:38.29 (32.02)     4:10.50 (32.21)
        4:42.64 (32.14)     5:13.50 (30.86)                                        
  6 Marley Zimmerman    FR Bellmore-Merrick     5:14.43    5:15.85 S8      17  
                  29.36     1:01.10 (31.74)     1:32.88 (31.78)     2:05.30 (32.42)
        2:37.41 (32.11)     3:09.85 (32.44)     3:42.04 (32.19)     4:14.04 (32.00)
        4:45.30 (31.26)     5:15.85 (30.55)                                        
  7 Kirsten Giovanniel  SO Bellmore-Merrick     5:16.25    5:16.20 S8      16  
                  29.68     1:01.83 (32.15)     1:33.38 (31.55)     2:05.43 (32.05)
        2:37.67 (32.24)     3:09.83 (32.16)     3:41.77 (31.94)     4:13.81 (32.04)
        4:45.74 (31.93)     5:16.20 (30.46)                                        
  8 Caitlin Knight      FR Port Washington      5:15.30    5:16.39 S8      15  
                  29.23     1:00.91 (31.68)     1:32.92 (32.01)     2:05.06 (32.14)
        2:37.16 (32.10)     3:09.19 (32.03)     3:41.36 (32.17)     4:13.34 (31.98)
        4:45.50 (32.16)     5:16.39 (30.89)                                        
  9 Kiani Morisi         8 Massapequa           5:13.96    5:16.52 S8      14  
                  28.99     1:00.40 (31.41)     1:32.44 (32.04)     2:04.67 (32.23)
        2:37.07 (32.40)     3:09.39 (32.32)     3:41.57 (32.18)     4:14.01 (32.44)
        4:46.14 (32.13)     5:16.52 (30.38)                                        
 10 Kimberly Chan       SR Sewanhaka            5:13.86    5:18.18 S8      13  
                  29.11     1:00.65 (31.54)     1:32.75 (32.10)     2:04.97 (32.22)
        2:37.29 (32.32)     3:09.48 (32.19)     3:41.82 (32.34)     4:14.26 (32.44)
        4:46.56 (32.30)     5:18.18 (31.62)                                        
B - Final
 11 Francesca Raimondi   8 Manhasset            5:20.30    5:18.39 S8      11  
                  28.93     1:00.31 (31.38)     1:32.58 (32.27)     2:04.94 (32.36)
        2:37.25 (32.31)     3:09.76 (32.51)     3:42.17 (32.41)     4:14.79 (32.62)
        4:47.30 (32.51)     5:18.39 (31.09)                                        
 12 Caroline Longo      SR Oceanside            5:23.73    5:19.44 S8       9  
                  29.22     1:01.07 (31.85)     1:33.12 (32.05)     2:05.39 (32.27)
        2:37.68 (32.29)     3:09.91 (32.23)     3:42.27 (32.36)     4:14.87 (32.60)
        4:47.41 (32.54)     5:19.44 (32.03)                                        
 13 Jillian Pusateri    SO Sewanhaka            5:30.26    5:27.68 S8       8  
                  30.07     1:02.03 (31.96)     1:34.68 (32.65)     2:07.62 (32.94)
        2:40.98 (33.36)     3:14.40 (33.42)     3:48.17 (33.77)     4:21.62 (33.45)
        4:55.32 (33.70)     5:27.68 (32.36)                                        
 14 Allyson Kraff       JR Garden City          5:23.66    5:29.32 S8       7  
                  29.91     1:02.56 (32.65)     1:35.88 (33.32)     2:09.54 (33.66)
        2:43.26 (33.72)     3:17.14 (33.88)     3:50.76 (33.62)     4:24.12 (33.36)
        4:57.45 (33.33)     5:29.32 (31.87)                                        
 15 Brooke Harrington   SR Long Beach           5:32.06    5:31.23 S8       6  
                  29.36     1:02.22 (32.86)     1:35.89 (33.67)     2:09.52 (33.63)
        2:43.70 (34.18)     3:17.89 (34.19)     3:52.14 (34.25)     4:26.02 (33.88)
        4:59.34 (33.32)     5:31.23 (31.89)                                        
 16 Michaela DePhillip  JR Manhasset            5:35.30    5:31.53 S8       5  
                  30.25     1:03.35 (33.10)     1:37.11 (33.76)     2:10.87 (33.76)
        2:44.61 (33.74)     3:18.53 (33.92)     3:52.39 (33.86)     4:26.23 (33.84)
        4:59.70 (33.47)     5:31.53 (31.83)                                        
 17 Carlotta Piantanid  FR Massapequa           5:36.71    5:33.04 S8       4  
                  30.50     1:03.81 (33.31)     1:37.42 (33.61)     2:11.17 (33.75)
        2:44.89 (33.72)     3:18.85 (33.96)     3:52.75 (33.90)     4:26.60 (33.85)
        5:00.41 (33.81)     5:33.04 (32.63)                                        
 18 Kristen Babel       SO Oceanside            5:35.07    5:33.15 S8       3  
                  29.64     1:02.48 (32.84)     1:35.50 (33.02)     2:09.04 (33.54)
        2:42.94 (33.90)     3:17.73 (34.79)     3:51.87 (34.14)     4:26.46 (34.59)
        5:00.76 (34.30)     5:33.15 (32.39)                                        
 19 Emily Burns         JR Garden City          5:36.12    5:33.20 S8       2  
                  30.27     1:02.93 (32.66)     1:36.50 (33.57)     2:10.37 (33.87)
        2:44.43 (34.06)     3:18.69 (34.26)     3:52.65 (33.96)     4:26.71 (34.06)
        5:00.85 (34.14)     5:33.20 (32.35)                                        
 20 Sara Jhong          FR Great Neck South     5:36.22    5:37.63 S8       1  
                  30.26     1:03.31 (33.05)     1:36.72 (33.41)     2:10.74 (34.02)
        2:44.74 (34.00)     3:19.60 (34.86)     3:54.34 (34.74)     4:29.31 (34.97)
        5:04.37 (35.06)     5:37.63 (33.26)                                        
Preliminaries
 21 Kaitlin Hsieh       FR Herricks             5:36.95                   
 22 Lauren Darling      SO Wantagh              5:40.00                   
 23 Ciara O'Hagan        8 Sewanhaka            5:44.21                   
 24 Kristina Choa       SO Jericho              5:44.72                   
 25 Grace McKenna       SO Wantagh              5:46.26                   
 26 Lina Myrianthoppou  FR Port Washington      5:47.60                   
 27 Jillian de Reyna    FR Port Washington      5:48.48                   
 28 Caitlin Elsasser     8 Bellmore-Merrick     5:50.93                   
 29 Maya Spottiswood     8 Bellmore-Merrick     5:53.29                   
 30 Amy Ramon           FR Long Beach           5:53.99                   
 31 Jennifer Martinez    8 Uniondale            5:54.13                   
 32 Angelina Fazzino     8 Levittown            5:55.57                   
 33 Suraya Souidi       JR Lynbrook             5:58.15                   
 34 Livia Casalaina      8 Long Beach           5:58.75                   
 35 Jaclyn Signorelli   SR Massapequa           6:00.95                   
 36 Lara McCusker       SO Manhasset            6:04.86                   
 37 Kiara Kennedy        7 South Side           6:08.20                   
 38 Emily Murjayirji     7 Plainview            6:09.05                   
 39 Victoria Coloma     FR Levittown            6:09.53                   
 
Event 9  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    NYSPHSAA: N 1:33.77        2015 Pittsford (5)                              
                         B.Evans, E.Corby, L.Stone, K.Smith                
Section VIII: % 1:38.75        2014 Garden City, Garden City                   
                         C Powderly, G Clarkson, R Kelly, C Bonvissuto     
                1:35.85  AAA
                1:37.39  AAC
                1:41.69  NYS
    School                                      Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Garden City                                 1:39.59    1:38.78 NYS     48  
     1) Rose Kelly JR                   2) Gabriella Meringolo JR         
     3) Mia Bonvissuto FR               4) Melody Pompay JR               
                  25.27       50.13 (24.86)     1:14.43 (24.30)     1:38.78 (24.35)
  2 Long Beach                                  1:42.83    1:38.98 NYS     42  
     1) Joan Cash 8                     2) Margaret Aroesty SR            
     3) Megan Sofield SR                4) Caroline Farrell SR            
                  24.50       50.90 (26.40)     1:15.48 (24.58)     1:38.98 (23.50)
  3 Oceanside                                   1:41.40    1:42.37         40  
     1) Morgan Rinn FR                  2) Faith Sheinberg SO             
     3) Kristen Babel SO                4) Catherine Stanford FR          
                  25.68       52.46 (26.78)     1:18.66 (26.20)     1:42.37 (23.71)
  4 Manhasset                                   1:41.76    1:42.51         38  
     1) Garrity Kuester JR              2) Rose Marie Donnell JR          
     3) Michaela DePhillips JR          4) Madeline Kang SR               
                  24.90       51.38 (26.48)     1:17.22 (25.84)     1:42.51 (25.29)
  5 Bellmore-Merrick                            1:44.66    1:42.88         36  
     1) Hazel Wilkins FR                2) Stephanie Kaplan SR            
     3) Marley Zimmerman FR             4) Alina Tucker SR                
                  25.69       51.48 (25.79)     1:17.76 (26.28)     1:42.88 (25.12)
  6 Port Washington                             1:44.72    1:43.79         34  
     1) Molly McLoughlin JR             2) Amanda Wong SR                 
     3) Emilia Sinconegui SO            4) Madeline Competello FR         
                  25.72       52.19 (26.47)     1:18.63 (26.44)     1:43.79 (25.16)
  7 Lynbrook                                    1:45.82    1:44.69         32  
     1) Bridget Forster SR              2) Kate Anderson SO               
     3) Naya Krcic SR                   4) Sarah Gaudet SO                
                  25.87       53.00 (27.13)     1:19.77 (26.77)     1:44.69 (24.92)
  8 Massapequa                                  1:46.71    1:44.77         30  
     1) Leanna Jerolimov SR             2) Ella Schnee JR                 
     3) Carlotta Piantanida FR          4) Kiani Morisi 8                 
                  26.21       52.20 (25.99)     1:19.04 (26.84)     1:44.77 (25.73)
  9 Plainview                                   1:45.98    1:46.18         28  
     1) Lauren Brandenstein JR          2) Katherine Lee SR               
     3) Jungin Lee JR                   4) Brianna Mejia JR               
                  26.31       53.15 (26.84)     1:19.95 (26.80)     1:46.18 (26.23)
 10 Syosset                                     1:45.17    1:47.57         26  
     1) Katherine Gabinoff SR           2) Chloe Catton FR                
     3) Julia Thoms 8                   4) Valerie Catalano JR            
                  27.53       55.39 (27.86)     1:21.54 (26.15)     1:47.57 (26.03)
B - Final
 11 Sewanhaka                                   1:48.18    1:46.05         22  
     1) Samantha Truter SR              2) Allyssa Rullo SR               
     3) Jillian Pusateri SO             4) Kimberly Chan SR               
                  26.89       54.06 (27.17)     1:20.44 (26.38)     1:46.05 (25.61)
 12 Wantagh                                     1:48.52    1:46.88         18  
     1) Grace Tague JR                  2) Samantha Darling SR            
     3) Lauren Darling SO               4) Jasmine Chu SR                 
                  27.01       53.86 (26.85)     1:20.68 (26.82)     1:46.88 (26.20)
 13 Farmingdale                                 1:48.89    1:48.72         16  
     1) Julia DeMartino JR              2) Ashley Danulevith JR           
     3) Shannon Danulevith FR           4) Katherine Ann Lee JR           
                  28.24       55.54 (27.30)     1:22.58 (27.04)     1:48.72 (26.14)
 14 Jericho                                     1:51.01    1:50.20         14  
     1) Melanie Cen JR                  2) Morgan Yi SR                   
     3) Catherine Sang SO               4) Kristina Choa SO               
                  27.95       55.88 (27.93)     1:22.97 (27.09)     1:50.20 (27.23)
 15 Bethpage                                    1:51.56    1:50.24         12  
     1) Carsi Kim FR                    2) Rebecca Diers JR               
     3) Monique Souza JR                4) Emily Liang JR                 
                  27.48       54.53 (27.05)     1:22.40 (27.87)     1:50.24 (27.84)
 16 South Side                                  1:49.34    1:51.86         10  
     1) Rebecca Ferrando JR             2) Noelle Russo 8                 
     3) Paulina Kenny SR                4) Kiara Kennedy 7                
                  28.26       56.37 (28.11)     1:24.66 (28.29)     1:51.86 (27.20)
 17 Freeport                                    1:52.70    1:54.12          8  
     1) Anaiya Matthews-Correia JR      2) Josephine Iaccarino-Modni FR   
     3) Hanna Iaccarino-Modni 7         4) Shannon Welcome SO             
                  28.39       58.74 (30.35)     1:26.92 (28.18)     1:54.12 (27.20)
 18 Herricks                                    1:56.17    1:56.02          6  
     1) Rhea Rasquinha 8                2) Ashley Wu SR                   
     3) Lauren Lee SR                   4) Kaitlin Hsieh FR               
                  29.49       59.30 (29.81)     1:28.46 (29.16)     1:56.02 (27.56)
 19 Uniondale                                   1:58.88    1:57.90          4  
     1) Melanie Chavez-Zelaya FR        2) Emely Arias SR                 
     3) Jennifer Martinez 8             4) Alexys Hernandez SR            
                  30.15     1:00.37 (30.22)     1:29.63 (29.26)     1:57.90 (28.27)
 20 North Shore                                 1:56.77    2:03.52          2  
     1) Alyssa Dey SO                   2) Lauren Yacovone SO             
     3) Maxine Selye JR                 4) Carly Spallone SR              
                  29.82     1:03.10 (33.28)     1:33.93 (30.83)     2:03.52 (29.59)
Preliminaries
 20 Hewlett                                     1:57.77                   
     1) Lindsy Shatz FR                 2) Margo Verchleiser SO           
     3) Tracy Davidson FR               4) Jordana Sirlin FR              
 22 Great Neck South                            1:59.49                   
     1) Lynne Xie JR                    2) Angeline Lei SR                
     3) Irene Park SR                   4) Mary Ye SO                     
 23 East Meadow                                 1:59.60                   
     1) Vanessa Froehlich FR            2) Gabriella Kozak SR             
     3) Natalia Kulikowski SR           4) Isabella Oliverio SR           
 24 Cold Spring Harbor                          2:01.87                   
     1) Grace Costa SR                  2) Codie Collins SR               
     3) Shannon Gallagher SR            4) Kelly Gallagher SO             
 25 Hicksville                                  2:01.88                   
     1) Maiya Hankins JR                2) Kayla Corbett FR               
     3) Gabriela Niculescu JR           4) Valentina Petruso JR           
 26 Great Neck North                            2:03.61                   
     1) Carly Fan 8                     2) Clair Dong JR                  
     3) Cheryl Tung JR                  4) Keva Li JR                     
 -- Levittown                                       DQ                    
     1) Alicia Renda JR                 2) Victoria Coloma FR             
     3) Grace Connors FR                4) Hyzell Lim SO                  
 
Event 10  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    NYSPHSAA: N 53.98        2008 Kim Holden - Fox Lane, Fox Lane (1)          
Section VIII: % 54.28        2015 Kristen Romano, Long Beach                   
                55.18  AAA
                56.39  AAC
              1:00.42  NYS
              1:10.76  S8
 Meet Qualifying:  1:10.76
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Kristen Romano      SR Long Beach             56.50      55.72 AAC     24  
                  27.31       55.72 (28.41)                                        
  2 Elizabeth Walsh     JR Bellmore-Merrick       57.05      56.30 AAC     21  
                  27.57       56.30 (28.73)                                        
  3 Claire McNeary      JR Manhasset            1:00.42      58.37 NYS     20  
                  28.39       58.37 (29.98)                                        
  4 Katie Lew            8 Garden City            58.94      59.34 NYS     19  
                  28.79       59.34 (30.55)                                        
  5 Emily McDonnell     SO Long Beach           1:00.04    1:00.93 S8      18  
                  29.61     1:00.93 (31.32)                                        
  6 Isabella Defonte    FR Long Beach           1:01.24    1:01.43 S8      17  
                  29.72     1:01.43 (31.71)                                        
  7 Ashley Boccio       JR Garden City          1:02.22    1:02.01 S8      16  
                  30.19     1:02.01 (31.82)                                        
  8 Isabel Henn         SR Syosset              1:01.67    1:02.27 S8      15  
                  30.33     1:02.27 (31.94)                                        
  9 Maritha Du          SR Jericho              1:02.26    1:02.99 S8      14  
                  29.72     1:02.99 (33.27)                                        
 10 Caitlin Knight      FR Port Washington      1:01.93    1:03.18 S8      13  
                  30.53     1:03.18 (32.65)                                        
B - Final
 11 Laura Clarkson      FR Garden City          1:02.79    1:01.10 S8      11  
                  29.70     1:01.10 (31.40)                                        
 12 Katherine Hong      FR Herricks             1:03.80    1:02.88 S8       9  
                  30.12     1:02.88 (32.76)                                        
 13 Victoria Carroll    FR Garden City          1:03.96    1:03.07 S8       8  
                  30.58     1:03.07 (32.49)                                        
 14 Nicolette Vanella   JR Bellmore-Merrick     1:04.85    1:03.66 S8       7  
                  30.56     1:03.66 (33.10)                                        
 15 Carter Shields      SO Port Washington      1:04.15    1:03.94 S8       6  
                  31.21     1:03.94 (32.73)                                        
 16 Emily Kiernan       SR Farmingdale          1:04.37    1:04.64 S8       5  
                  30.91     1:04.64 (33.73)                                        
 17 Iris Lin            JR Great Neck South     1:05.21    1:04.70 S8       4  
                  30.90     1:04.70 (33.80)                                        
 18 Aleksandra Dauz     JR East Meadow          1:05.32    1:04.80 S8       3  
                  30.20     1:04.80 (34.60)                                        
 19 Lauren Brandenstei  JR Plainview            1:04.81    1:05.19 S8       2  
                  30.74     1:05.19 (34.45)                                        
 20 Brooke Waller       SO Long Beach           1:05.67    1:05.89 S8       1  
                  31.46     1:05.89 (34.43)                                        
Preliminaries
 21 Samantha Truter     SR Sewanhaka            1:06.20                   
 22 Sara Jhong          FR Great Neck South     1:06.21                   
 23 Nicole Nowak        FR Herricks             1:06.28                   
 24 Jasmine Chu         SR Wantagh              1:07.39                   
 25 Marguerite Li       FR Jericho              1:07.69                   
 26 Zoe Katevatis       FR Plainview            1:08.25                   
 27 Emily Liang         JR Bethpage             1:08.59                   
 28 Carolyn Berghorn    SR Lynbrook             1:09.87                   
 29 Olivia Miraval      SO Massapequa           1:09.88                   
 30 Olivia Garvey       SR Manhasset            1:10.12                   
 31 Sasha Hyde           8 Port Washington      1:10.31                   
 32 Shannon Soffey      SO Lynbrook             1:10.58                   
 33 Summer Hasseck      FR Bellmore-Merrick     1:10.84                   
 34 Alayna Rzempoluch   SR Farmingdale          1:10.87                   
 35 Amanda Wong         SR Port Washington      1:10.99                   
 36 Siobhan Horne       FR Massapequa           1:11.02                   
 37 Lauren McNally      SR South Side           1:11.41                   
 38 Maggie Brogan       SR Manhasset            1:11.87                   
 39 Gabrielle Garra      7 Cold Spring          1:12.06                   
 40 Samantha Caceres    FR Lynbrook             1:14.71                   
 
Event 11  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    NYSPHSAA: N 1:00.00        2015 Margaret Aroesty- Long Beach, Long Beach (1
Section VIII: % 1:00.00        2015 Margaret Aroesty, Long Beach               
                1:03.03  AAA
                1:04.56  AAC
                1:08.60  NYS
                1:18.75  S8
 Meet Qualifying:  1:18.75
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Jessica Whang       SO Great Neck South     1:04.80    1:03.94 AAC     24  
                  30.12     1:03.94 (33.82)                                        
  2 Georgeanne Zimmerm  SR Bellmore-Merrick     1:05.70    1:06.01 NYS     21  
                  31.02     1:06.01 (34.99)                                        
  3 Megan Smith         SR Manhasset            1:07.51    1:07.36 NYS     20  
                  31.81     1:07.36 (35.55)                                        
  4 Samantha Gallego    SR South Side           1:08.24    1:08.86 S8      19  
                  32.04     1:08.86 (36.82)                                        
  5 Garrity Kuester     JR Manhasset            1:08.58    1:08.88 S8      18  
                  32.24     1:08.88 (36.64)                                        
  6 Molly McLoughlin    JR Port Washington      1:09.36    1:09.70 S8      17  
                  32.09     1:09.70 (37.61)                                        
  7 Lauren Kuzma         8 Garden City          1:09.16    1:09.84 S8      16  
                  33.73     1:09.84 (36.11)                                        
  8 Lindsay Kranitz     SR Long Beach           1:08.96    1:09.94 S8      15  
                  33.10     1:09.94 (36.84)                                        
  9 Gaby McIntyre        8 Manhasset            1:09.32    1:11.14 S8      14  
                  33.31     1:11.14 (37.83)                                        
 10 Kristen Yang        FR Jericho              1:10.36    1:11.97 S8      13  
                  33.59     1:11.97 (38.38)                                        
B - Final
 11 Wendy Mo            JR Great Neck South     1:10.50    1:10.53 S8      11  
                  33.32     1:10.53 (37.21)                                        
 12 Stephanie Kaplan    SR Bellmore-Merrick     1:10.43    1:10.68 S8       9  
                  33.31     1:10.68 (37.37)                                        
 13 Rebecca Diers       JR Bethpage             1:12.02    1:12.03 S8       8  
                  34.28     1:12.03 (37.75)                                        
 14 Emma Levin          JR Long Beach           1:12.55    1:12.55 S8       7  
                  34.07     1:12.55 (38.48)                                        
 15 Francesca Antonopo  SO Manhasset            1:11.18    1:12.95 S8       6  
                  34.12     1:12.95 (38.83)                                        
 16 Cara Heaney         JR Garden City          1:13.51    1:13.67 S8       5  
                  34.26     1:13.67 (39.41)                                        
 17 Julia Giordano      SR Garden City          1:13.43    1:14.23 S8       4  
                  34.49     1:14.23 (39.74)                                        
 18 Bridget O'Connor    FR Garden City          1:13.66    1:14.29 S8       3  
                  34.19     1:14.29 (40.10)                                        
 19 Madison Shields      7 Port Washington      1:13.74    1:14.96 S8       2  
                  35.53     1:14.96 (39.43)                                        
 20 Sarah Gaudet        SO Lynbrook             1:12.97    1:15.01 S8       1  
                  35.12     1:15.01 (39.89)                                        
Preliminaries
 21 Kathryn Heppner      8 Sewanhaka            1:14.73                   
 22 Daniella Vazquez    JR Great Neck North     1:14.98                   
 23 Cara Cordova         8 Sewanhaka            1:15.21                   
 24 Grace McKenna       SO Wantagh              1:15.85                   
 25 Esther Sherry       JR Farmingdale          1:17.03                   
 26 Rachel Sabino       SO Bellmore-Merrick     1:17.37                   
 27 Judy Zhang          SR Great Neck North     1:18.08                   
 28 Caitlin Yam         SR Great Neck North     1:18.21                   
 29 Jenny Yang          JR Plainview            1:18.53                   
 30 Katherine Gabinoff  SR Syosset              1:18.73                   
 31 Emma Lenz           FR Lynbrook             1:18.99                   
 32 Lindsy Shatz        FR Hewlett              1:19.05                   
 33 Alyssa Bourquin     FR Levittown            1:19.20                   
 34 Josephine Iaccarin  FR Freeport             1:20.05                   
 35 Emely Arias         SR Uniondale            1:20.10                   
 36 Gwen Gould           7 Port Washington      1:20.52                   
 37 Madeline Levine      8 Oceanside            1:20.68                   
 38 Shannon Creagh       8 Massapequa           1:20.72                   
 39 Asheley Wu          SO Great Neck South     1:22.79                   
 -- Kaylee Low           8 Long Beach               DQ                    
 
Event 12  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    NYSPHSAA: N 3:25.24        2015 Pittsford (5)                              
                         L.Stone, E.Corby, B.Evans, K.Smith                
Section VIII: % 3:30.40        2015 Long Beach, Long Beach                     
                         K.Romano, C.Farrell, K.Skarren, M.Aroesty         
                3:28.27  AAA
                3:31.83  AAC
                3:42.73  NYS
    School                                      Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Long Beach                                  3:41.80    3:34.30 NYS     48  
     1) Kristen Romano SR               2) Kaley Skarren SO               
     3) Emily McDonnell SO              4) Caroline Farrell SR            
                  24.66       50.74 (50.74)     1:17.09 (26.35)     1:45.73 (54.99)
        2:11.62 (25.89)     2:40.86 (55.13)     3:06.26 (25.40)     3:34.30 (53.44)
  2 Bellmore-Merrick                            3:43.33    3:36.25 NYS     42  
     1) Stephanie Walsh FR              2) Alina Tucker SR                
     3) Georgeanne Zimmerman SR         4) Elizabeth Walsh JR             
                  26.20       54.14 (54.14)     1:21.09 (26.95)     1:49.75 (55.61)
        2:16.10 (26.35)     2:44.59 (54.84)     3:09.26 (24.67)     3:36.25 (51.66)
  3 Garden City                                 3:39.65    3:38.38 NYS     40  
     1) Mia Bonvissuto FR               2) Rose Kelly JR                  
     3) Olivia Ragusa SO                4) Melody Pompay JR               
                  26.13       54.17 (54.17)     1:20.81 (26.64)     1:49.96 (55.79)
        2:15.71 (25.75)     2:43.96 (54.00)     3:09.86 (25.90)     3:38.38 (54.42)
  4 Port Washington                             3:38.60    3:40.51 NYS     38  
     1) Annabelle Corcoran JR           2) Madeline Competello FR         
     3) Anna Thompson JR                4) Caitlin Knight FR              
                  26.47       54.28 (54.28)     1:20.43 (26.15)     1:49.67 (55.39)
        2:16.09 (26.42)     2:45.18 (55.51)     3:11.31 (26.13)     3:40.51 (55.33)
  5 Manhasset                                   3:55.42    3:41.79 NYS     36  
     1) Claire McNeary JR               2) Madeline Kang SR               
     3) Megan Smith SR                  4) Gaby McIntyre 8                
                  26.33       54.34 (54.34)     1:21.60 (27.26)     1:50.91 (56.57)
        2:16.96 (26.05)     2:45.27 (54.36)     3:11.82 (26.55)     3:41.79 (56.52)
  6 Syosset                                     3:49.04    3:48.69         34  
     1) Valerie Catalano JR             2) Isabel Henn SR                 
     3) Julia Thoms 8                   4) Elizabeth Lu SR                
                  28.07       59.88 (59.88)     1:27.46 (27.58)     1:57.46 (57.58)
        2:24.19 (26.73)     2:53.94 (56.48)     3:20.10 (26.16)     3:48.69 (54.75)
  7 Massapequa                                  3:51.17    3:50.37         32  
     1) Ella Schnee JR                  2) Leanna Jerolimov SR            
     3) Rachelle Casement SO            4) Kiani Morisi 8                 
                  27.41       57.78 (57.78)     1:24.40 (26.62)     1:54.71 (56.93)
        2:22.37 (27.66)     2:54.43 (59.72)     3:21.07 (26.64)     3:50.37 (55.94)
  8 Great Neck South                            3:57.34    3:51.99         30  
     1) Sara Jhong FR                   2) Iris Lin JR                    
     3) Jessica Whang SO                4) Wendy Mo JR                    
                  28.18       58.51 (58.51)     1:26.67 (28.16)     1:58.32 (59.81)
        2:25.64 (27.32)     2:54.89 (56.57)     3:22.85 (27.96)     3:51.99 (57.10)
  9 Jericho                                     3:51.30    3:52.03         28  
     1) Sandra Li SR                    2) Emma Gan JR                    
     3) Maritha Du SR                   4) Kristen Yang FR                
                  27.61       57.82 (57.82)     1:25.78 (27.96)     1:55.56 (57.74)
        2:23.04 (27.48)     2:54.33 (58.77)     3:21.24 (26.91)     3:52.03 (57.70)
 10 Plainview                                   3:54.68    3:52.70         26  
     1) Jungin Lee JR                   2) Katherine Lee SR               
     3) Lauren Brandenstein JR          4) Brianna Mejia JR               
                  28.05       58.02 (58.02)     1:26.19 (28.17)     1:57.43 (59.41)
        2:24.61 (27.18)     2:55.26 (57.83)     3:22.29 (27.03)     3:52.70 (57.44)
B - Final
 11 Wantagh                                     4:03.61    3:56.35         22  
     1) Grace Tague JR                  2) Jasmine Chu SR                 
     3) Lauren Darling SO               4) Grace McKenna SO               
                  28.39       59.71 (59.71)     1:27.40 (27.69)     1:58.33 (58.62)
        2:26.70 (28.37)     2:57.21 (58.88)     3:24.62 (27.41)     3:56.35 (59.14)
 12 Farmingdale                                 3:59.62    3:56.77         18  
     1) Ashley Danulevith JR            2) Haley Hosking SR               
     3) Emily Kiernan SR                4) Katherine Ann Lee JR           
                  28.26       59.72 (59.72)     1:28.83 (29.11)   2:00.43 (1:00.71)
        2:28.51 (28.08)     2:59.09 (58.66)     3:26.50 (27.41)     3:56.77 (57.68)
 13 East Meadow                                 3:58.85    3:56.91         16  
     1) Ashley Pereira JR               2) Vanessa Froehlich FR           
     3) Aleksandra Dauz JR              4) Meadow Perez SO                
                  27.96       58.88 (58.88)     1:27.99 (29.11)   2:00.94 (1:02.06)
        2:28.73 (27.79)     3:00.14 (59.20)     3:27.49 (27.35)     3:56.91 (56.77)
 14 Lynbrook                                    4:06.30    4:02.60         14  
     1) Samantha Caceres FR             2) Siobhan Stapleton SO           
     3) Suraya Souidi JR                4) Emma Anderson FR               
                  29.36                             1:29.94 ( )         2:01.95 ( )
        2:30.44 (28.49)   3:02.77 (1:00.82)     3:31.25 (28.48)     4:02.60 (59.83)
 15 Bethpage                                    4:04.20    4:04.81         12  
     1) Carsi Kim FR                    2) Monique Souza JR               
     3) Rebecca Diers JR                4) Emily Liang JR                 
                  29.46   1:01.08 (1:01.08)     1:30.95 (29.87)   2:03.50 (1:02.42)
        2:32.56 (29.06)   3:03.98 (1:00.48)     3:32.79 (28.81)   4:04.81 (1:00.83)
 16 Sewanhaka                                   4:16.29    4:07.43         10  
     1) Ciara O'Hagan 8                 2) Kathryn Heppner 8              
     3) Cara Cordova 8                  4) Hannah Van Manen SO            
                  30.06   1:02.59 (1:02.59)     1:32.09 (29.50)   2:05.62 (1:03.03)
        2:35.46 (29.84)   3:09.09 (1:03.47)     3:36.84 (27.75)     4:07.43 (58.34)
 17 Oceanside                                   4:11.39    4:10.35          8  
     1) Faith Sheinberg SO              2) Madeline Levine 8              
     3) Karla Olazabal JR               4) Caroline Longo SR              
                  29.30   1:02.24 (1:02.24)     1:32.90 (30.66)   2:06.44 (1:04.20)
        2:37.48 (31.04)   3:10.61 (1:04.17)     3:38.78 (28.17)     4:10.35 (59.74)
 18 Herricks                                    4:11.94    4:10.62          6  
     1) Nicole Nowak FR                 2) Jenna Chin FR                  
     3) Rhea Rasquinha 8                4) Katherine Hong FR              
                  28.57       59.93 (59.93)     1:31.18 (31.25)   2:05.60 (1:05.67)
        2:36.44 (30.84)   3:10.27 (1:04.67)     3:38.28 (28.01)   4:10.62 (1:00.35)
 19 South Side                                  4:17.63    4:17.89          4  
     1) Emily Remy JR                   2) Kara Agoglia SR                
     3) Lauren McNally SR               4) Paulina Kenny SR               
                  30.84   1:04.05 (1:04.05)     1:35.89 (31.84)   2:11.50 (1:07.45)
        2:41.05 (29.55)   3:12.90 (1:01.40)     3:43.44 (30.54)   4:17.89 (1:04.99)
Preliminaries
 18 Hewlett                                     4:15.35                   
     1) Dayna Townsend JR               2) Margo Verchleiser SO           
     3) Tracy Davidson FR               4) Sofia Pesantez FR              
 21 Levittown                                   4:27.72                   
     1) Tara Renda 8                    2) Jamie Alvino SR                
     3) Sarah Mack JR                   4) Deanna Barrera JR              
 23 Great Neck North                            4:39.38                   
     1) Carly Fan 8                     2) Clair Dong JR                  
     3) Cheryl Tung JR                  4) Keva Li JR                     
 24 Hicksville                                  4:42.14                   
     1) Kayla Corbett FR                2) Amber Pelczynski SO            
     3) Gianna Cali 8                   4) Valentina Petruso JR           
 25 Uniondale                                   4:45.01                   
     1) Melanie Chavez-Zelaya FR        2) Alexys Hernandez SR            
     3) Jennifer Martinez 8             4) Moesha Jacques SO